Bezpečnost potravin

Tisková zpráva MZe ČR

Vydáno: 9. 1. 2007
Autor: pospisilova

Evropská komise schválila národní kompenzace škod na hrázích, rybnících a populacích ryb Zpráva tiskové mluvčí T. Králové

Ministerstvo zemědělství obdrželo oficiální informaci od Evropské komise o schválení státních podpor na financování odstranění škod způsobených povodní na jaře 2006 na hrázích a rybnících a na zmírnění škod na populacích ryb.
 
Lhůta pro podávání žádostí na kompenzace škod na hrázích a rybnících je již otevřena a potrvá do 28. února. Podle množství a závažnosti oprávněných požadavků bude následně rozdělena vládou schválená částka 60 mil. Kč. Míra kompenzace bude stanovena po doručení všech žádostí a jejich vyhodnocení, maximální částka je do výše 70 % uznatelných nákladů. Výplaty začnou v březnu. Žádat mohou všechny rybníkářské subjekty z řad právnických a fyzických osob, organizačních jednotek Českého a Moravského rybářského svazu a Školní rybářství Protivín. Základní podmínkou je doklad o předložení škodních protokolů vzápětí po povodních. Celkové ohlášené škody po jarní povodni v roce 2006 dosáhly na rybnících 91,17 mil. Kč, z uvolněné částky však budou sanovány i škody z povodní po 28. květnu 2006, jejichž výše činila 2,68 mil. Kč. Kvůli částečnému pokrytí škod mají přednost opravy hrází a rybníků. Oproti původnímu záměru bylo z financování vyřazeno odbahňování rybníků.
 
K programu ke zmírnění škod na populacích ryb jsou se v současné době připravují zásady o stanovení podmínek. Předpokládá se, že budou schváleny koncem příštího týdne. Ode dne otevření programu poběží 40denní lhůta pro podávání žádostí na místně příslušných zemědělských agenturách. O kompenzaci v souhrnné výši 25,5 mil. Kč mohou žádat podnikatelé v rybářství, v zemědělské výrobě, rybářské svazy, Školní rybářství Protivín a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích – Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický.
Celkové škody na rybách dosáhly podle provedených šetření 51 mil. Kč. Kompenzace se bude vyplácet do maximální výše 50 % stanovené škody. K prvním výplatám oprávněných žádostí by mělo dojít ke konci měsíce února.
 
 
Táňa Králová,  tisková mluvčí MZe