Bezpečnost potravin

Tisková zpráva MZe ČR  6. 3. 2007 

Vydáno: 7. 3. 2007
Autor: pospisilova

Ministr Petr Gandalovič se dnes zúčastnil Dne malých obcíZpráva tiskové mluvčí T. Králové

K soutěži Vesnice roku, která byla dnes vyhlášena při příležitosti setkání starostů obcí Čech na Dnech malých obcí v Praze, se od letošního ročníku připojuje také Ministerstvo zemědělství. Do soutěže přichází s novinkou, kterou je udílení zvláštního ocenění – oranžové stuhy za nejlepší přípravu a realizaci společného projektu obce a zemědělského subjektu.
„Jsem velmi rád, že dnes mohu navázat na myšlenku mé předchůdkyně Mileny Vicenové a podepsat za Ministerstvo zemědělství podmínky soutěže Vesnice roku 2007. I prostřednictvím této soutěže chceme zdůraznit, jak důležité je, aby zemědělci a zástupci obcí našli společnou řeč. Ta by se měla přetavit právě v nových společných projektech, z nichž ty nejlepší oceníme oranžovou stuhou,“ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Letošní ročník soutěž dnes vyhlásil společně s předsedou Spolku pro obnovu venkova Eduardem Kavalou, ministrem pro místní rozvoj Jiřím Čunkem a místopředsedou Svazu měst a obcí ČR Josefem Bezdíčkem.
Starosty malých obcí na setkání ministr Petr Gandalovič informoval také o možnostech čerpání peněz z nového Programu rozvoje venkova, který nyní prochází schvalovacím procesem Evropské komise. „Předpokládáme, že v dubnu či květnu by mohla komise náš program schválit a v období od května do září letošního roku bude možné začít podávat projekty,“ řekl Petr Gandalovič.
 
Táňa Králová
tisková mluvčí MZe
 
 
O soutěži Vesnice roku
Soutěž Vesnice roku byla založena v roce 1995 jako každoroční ocenění nejlepších obcí v tehdejším Programu obnovy vesnice. Jejími organizátory byly dosud Spolek pro obnovu venkova ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj a Svazem měst a obcí ČR. Soutěž má krajská kola se speciálním oceněním tzv. stuhy za úspěchy v  oblastech – společenský život, práce s mládeží, péče o zeleň a životní prostředí, vedení obecní knihovny, péče o kulturní dědictví atd. Posledním vítězem soutěže za rok 2006 byla obec Liptál.
Historie: Telnice 1995, Vratěnín 1996, Svatý Jan nad Malší 1997, Jiřetín pod Jedlovou 1998, Olešnice 1999, Sloup 2000, Kameničky 2001, Nečtiny 2002, Vilémov 2003, Kovářov 2004, Bořetice 2005.