Bezpečnost potravin

Tisková zpráva MZe ČR 3. 1. 2007

Vydáno: 3. 1. 2007
Autor: pospisilova

České zemědělství si vloni ekonomicky významně polepšilo Zpráva tiskové mluvčí T. Králové

 
Loňský rok byl pro české zemědělství z hlediska hodnocení ekonomické úrovně sektoru opět příznivý. Vyplývá to z prvních odhadů Eurostatu, který zveřejnil údaje o meziročním vývoji důchodu na pracovníka v zemědělství. Česká republika je s meziročním růstem tohoto klíčového ukazatele o 6,4 procenta v celé evropské pětadvacítce na pátém místě.
„Potvrzuje se, že prostředí společné zemědělské politiky Evropské unie našemu zemědělství ekonomicky prospívá. První odhady Eurostatu vysílají signály, že příjmová situace v českém zemědělství se meziročně významně zlepšila,“ uvedla ministryně zemědělství Milena Vicenová.
V porovnání s rokem 2000 představoval nárůst důchodu na pracovníka 52,5 procenta, uvádí Eurostat. Ve svých propočtech vychází statistický úřad EU z dat Českého statistického úřadu. Podle jeho předběžných informací se naše zemědělství k takovému výsledku dopracovalo i přes pokles hodnoty produkce, který více než vynahradil nárůst dotací a k výsledku přispělo i signalizované snížení počtu zaměstnanců v zemědělství.
Česká republika je s meziročním růstem důchodu na pracovníka v zemědělství o 6,4 procenta nad průměrem EU, který podle prvních odhadů Eurostatu představuje zvýšení o 2,6 procenta. Nejlépe si v loňském roce vedlo Nizozemsko s růstem o 17,6 procenta, dále Francie s nárůstem o 8,6 procenta. Před námi je Rakousko se 6,6 procenta a Litva s 6,5 procenta. Česká republika tak spolu s Litvou patří mezi nejúspěšnější nové členské země EU. Například sousední Slovensko zaznamenalo meziroční pokles o 0,8 procenta.
 
 
Táňa Králová,  tisková mluvčí MZe