Bezpečnost potravin

Tisková zpráva MZe ČR 22. 1. 2007

Vydáno: 22. 1. 2007
Autor: pospisilova

Ministr zemědělství jednal s generálním ředitelem Lesů ČR o řešení kalamitní situace

Ministr zemědělství Petr Gandalovič dnes jednal s generálním ředitelem podniku Lesy ČR Františkem Koníčkem o řešení kalamity ve státních lesích po čtvrtečním orkánu. Zítra se ministr chce sejít s hejtmany jednotlivých krajů a ve středu předloží vládě návrh na vyhlášení nouzového stavu v nejvíce postižených oblastech.
 
„Na základě informací generálního ředitele Koníčka o aktuálních škodách v lesích navrhnu ve středu na vládě vyhlášení nouzového stavu pro kraje Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský a Vysočina. Dále se mimořádná opatření budou týkat vybraných okresů z jiných krajů, jako např. Bruntál či Trutnov,“ upřesnil ministr zemědělství Petr Gandalovič.
 
„Uvedené oblasti patří z pohledu Lesů ČR mezi nejpostiženější a je třeba proto začít okamžitě jednat, aby nedošlo k dalším škodám,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR František Koníček.
 
Vyhlášení nouzového stavu umožní rychlé zpracování spadaného dřeva, zároveň bude moci být omezen a kontrolován zákaz vstupu osob do lokalit, ve kterých stále hrozí nebezpečí zranění či usmrcení člověka při pádu poškozených stromů. Efektivněji se dá v režimu nouzového stavu také bránit rabování v lesích, které se v posledních dnech objevilo.
 
„Vyhlášení nouzového stavu má význam také pro ostatní resorty, které se budou podílet na odstraňování následků orkánu. Týká se to například ministerstva dopravy, které může lépe koordinovat odvoz dřeva po komunikacích, či ministerstva pro místní rozvoj, které bude vyřizovat nároky postižených obcí, měst a krajů na pomoc státu poskytované v případě živelných pohrom,“ vypočítává Petr Gandalovič.
 
„V tuto chvíli se připravuje právní rozbor k režimu, podle kterého budou zadávány veřejné zakázky na zpracování kalamitního dřeva v průběhu nouzového stavu,“ upřesnil ministr.
 
 
Táňa Králová,  tisková mluvčí MZe