Bezpečnost potravin

Tisková zpráva MZe ČR 21. 3. 2007

Vydáno: 22. 3. 2007
Autor: pospisilova

Ministr Petr Gandalovič diskutoval dnes o dovozech masa s prvovýrobci, zpracovateli a obchodníkyZpráva tiskové mluvčí T. Králové

K debatě nad čtyřmi základními otázkami kolem tolik medializovaným dovozům zejména vepřového masa do ČR se dnes sešli na pozvání ministra zemědělství Petra Gandaloviče zástupci článků řetězce, na jehož konci je spotřebitel – Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, Svazu českomoravských spotřebních družstev ČR, zástupci pěti maloobchodních a velkoobchodních řetězců, čtyř zpracovatelů masa, zástupci Agrární komory a Potravinářské komory.
 
Ministr Gandalovič hned na úvod položil na stůl otázky, které záměrně označil za poněkud provokativní, aby rozproudil diskusi. Jsou dovozy masa skutečně problémem? Pokud ano, kde je příčina? Jak je to s reexporty masa do ČR? A nakonec, dá se s tím něco udělat? Podle očekávání zejména prvovýrobci a zpracovatelé vnímají narůstající dovozy hlavně vepřového masa jako problém, který snižuje jejich konkurenceschopnost na domácím trhu. Zástupci maloobchodu konstatovali, že v jednotlivých případech mají občas problém zajistit dostatek masa v požadované kvalitě a pak musí zajistit dodávky dovozem. Deklarovali však svoji vůli jednat dál o tuzemských dodávkách s prvovýrobci.
 
V ČR dochází i k dovozům zpracovaných produktů z českého masa, zejména hovězího. V této souvislosti ministr Petr Gandalovič konstatoval, že za tím mohou být velké vývozy živého skotu: „Jen za loňský rok vyvezli čeští chovatelé na evropský trh 38 tisíc kusů telat a 64 tisíc kusů vykrmených býků. To se již musí projevit na nabídce v našich obchodech, kde pak může domácí hovězí chybět“, konstatoval ministr.
 
Účastníci velmi uvítali iniciativu ministra Gandaloviče uskutečnit toto diskusní fórum za účasti všech zainteresovaných stran a ocenili, že ministr debatu vedl v konstruktivním a věcném tónu. Pozvaní zástupci se shodli na tom, že je třeba v těchto diskusích pokračovat, protože jen otevřené jednání vede k nalezení společných jmenovatelů a přijatelného řešení.
  
Táňa Králová
tisková mluvčí MZe