Bezpečnost potravin

Tisková zpráva MZe 22. 6. 2007

Vydáno: 22. 6. 2007
Autor: pospisilova

Ministr Gandalovič přijel dnes do Tisové

Ministr zemědělství Petr Gandalovič dnes odpoledne navštívil obec Tisová na Orlickoústecku, kde na místě zjišťoval aktuální situaci výskytu ptačí chřipky a také se setkal s místními občany. Cílem jeho návštěvy bylo zhodnocení a uklidnění situace. Ministr se společně s ředitelem Státní veterinární správy Milanem Malenou, starostou obce Vojtěchem Eliášem a zástupci Pardubického kraje seznámil s doposud provedenými opatřeními a dalším postupem při likvidaci ohniska nákazy a přijímání veterinárních opatření. 
 
„Zaměstnancům farmy ani obyvatelům Tisové a celého regionu nehrozí žádná rizika. Nákaza je v současné chvíli lokalizovaná. Budeme nadále pečlivě sledovat další průběh událostí a činit potřebná opatření,“ uvedl ministr Petr Gandalovič k současné situaci v Tisové. Na místě také poděkoval příslušníkům Armády ČR a HZS Pardubického kraje za práci při likvidaci následků zasažení lokality virem H5N1.
 
Příčinou úmrtí krocanů na farmě zemědělsko obchodního družstva Zálší v Tisové na Orlickoústecku byl vysoce patogenní virus ptačí chřipky H5N1, nebezpečný i člověku. Kvůli výskytu viru bude dnes dokončena likvidace chovu krůt v místní farmě. Areál farmy je dezinfikován, v sobotu má být ukončena sanace. Zároveň má být také usmrceno všech cca 1000 kusů drůbeže, kterou chovají lidé v obci.
  
Mgr. Ilona Chalupská
ředitelka odboru komunikace Mze