Bezpečnost potravin

Tisková zpráva MZe 21. 6. 2007

Vydáno: 21. 6. 2007
Autor: pospisilova

Ministr Gandalovič navštíví farmu postiženou ptačí chřipkouZpráva tiskové mluvčí T. Králové

Národní referenční laboratoř v Praze dnes potvrdila, že v organismu krocanů, kteří uhynuli  na farmě Zemědělsko obchodního družstva Zálší v obci Tisová na Orlickoústecku, byl přítomen patogenní virus aviární influenzy H5N1. Ministr zemědělství ČR Petr Gandalovič v pátek odpoledne postiženou farmu navštíví.

 

Gandalovič se vydá do Tisové po návratu z pracovní návštěvy Bulharska a Rumunska. Cílem jeho cesty je zhodnocení a uklidnění situace a místních obyvatel, kteří podle ministra nejsou v ohrožení.

„V současné době je krůtí chov neprodyšně uzavřen a probíhá jeho likvidace. Rozhodně ale není důvod k panice, při dodržení základních hygienických pravidel obyvatelům žádné nebezpečí nehrozí,“ uvedl ministr Gandalovič.

 

Krajská veterinární správa pro Pardubický kraj okamžitě přijala nezbytná zdolávací a ochranná opatření, aby se zabránilo dalšímu šíření této nákazy. V současné době probíhá další šetření a jsou přijímána opatření v souladu s vyhláškou č. 36/2007 Sb., o opatřeních pro tlumení aviární influenzy.

Laboratorní vyšetření potvrdilo výskyt viru ptačí chřipky, typ A subtyp H5. Vyšetření na stanovení neuraminidázového antigenu (N) a testy patogenity probíhají a jejich výsledek bude znám v průběhu dnešního dne.

 

 

Táňa Králová

tisková mluvčí MZe