Bezpečnost potravin

Tisková zpráva MZe 18. 1. 2008

Vydáno: 18. 1. 2008
Autor: pospisilova

České pivovary a pekárny se prezentují na veletrhu Grüne Woche v Berlíně

Internationale Grüne Woche, jedna z nejvýznamnějších potravinářských a zemědělských výstav na světě, na svůj letošní 73. ročník do Berlína opět přiláká stovky vystavovatelů a tisíce návštěvníků z řad odborné i laické veřejnosti. Tradičně zde i naše republika má svou národní expozici, na které se tentokrát představí především pivovary a pekařské firmy.
 
„Národní expozici na tomto veletrhu organizuje ministerstvo zemědělství už od roku 1995. Náš stánek je tradičně v hale 10.2 a letos se představí například Plzeňský prazdroj, Pivovary Staropramen, Michelské pekárny, Pecud Ždanov, společnost Inpeko nebo Jizerské pekárny,“ vysvětluje ministr Gandalovič.
 
IGW jsou pro ministra Gandaloviče také příležitostí k jednání se spolkovým ministrem potravinářství, zemědělství a ochrany spotřebitele SRN panem Horstem Seehoferem, k bilaterálním jednáním se státním ministrem pro životní prostředí a zemědělství spolkové země Sasko panem Rolandem Wöllerem na téma SZP, Health Check, rozvoj venkova, společné zájmy nebo projekty ve vodním hospodářství. Výstava poskytne prostor také k setkání s ministrem zemědělství Švédského království panem Eskilem Erlandssonem a setkání se státním tajemníkem Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova Maďarské republiky panem Zoltánem Gögösem.
 
Výstava Internationale Grüne Woche se poprvé konala v roce 1926. Její charakter je prodejní i kontraktační a účast na veletrhu je vystavovateli vnímána jako prestižní záležitost a příležitost k setkání nejvyšších představitelů agrárního sektoru zemí celé Evropy.
 
Letošní ročník probíhá v Berlíně ve dnech 18. – 27. ledna. Prezentovány budou čerstvé potravinářské produkty, maso, ryby a mléčné výrobky v kombinaci s prezentací piva, vína a dalších alkoholických nápojů. Na základě poptávky návštěvníků IGW zahrnuje i přímý prodej bioproduktů.
 
Dále se na IGW představí sektor lesnictví a zahradnictví. Každoročně jsou obměňována aktuální témata, např. obnovitelné zdroje, šlechtění dobytka a technologie, a v rámci IGW se proto pořádá mnoho doprovodných programů, seminářů a přednášek.
 
 
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe