Bezpečnost potravin

Tisková zpráva MZe 16. 11. 2007

Vydáno: 16. 11. 2007
Autor: pospisilova

Ministr Gandalovič jednal se svým kyperským kolegou

Aktuální problematika reformy společného trhu s vínem v rámci Evropské unie byla stěžejním tématem včerejšího pracovního jednání ministra zemědělství Petra Gandaloviče s jeho kyperským protějškem Photisem Photiou. Při tomto setkání v kyperském hlavním městě se oba představitelé seznámili s postoji svých zemí vůči reformě.
 
„Nejcitlivějším bodem reformy trhu s vínem pro Českou republiku je navrhovaný zákaz užívání řepného cukru, resp. doslazování při výrobě vína. Jedná se totiž o tradiční metodu při výrobě vína nejen v České republice, ale ve všech severněji položených vinných oblastech,“ přiblížil postoje ČR ministr Gandalovič. „Zásadní je pro nás také spravedlivé rozdělení finančních prostředků, bez použití historických alokací jako rozhodujícího kriteria. Za nevhodný považujeme i navržený objem financí na propagaci na trzích třetích zemí, když naši vinaři nemají problém s odbytem. Raději bychom tyto peníze použili na podporu moderních technologií nebo na podporu prodeje našeho vína na unijním trhu,“ doplnil Gandalovič.
 
Ministr Gandalovič se na Kypru dále zúčastnil Semináře o česko – kyperské spolupráci v oblasti odpadového hospodářství, na kterém pronesl krátký příspěvek hodnotící naše zkušenosti. Český ministr zemědělství v rámci své pracovní cesty rovněž navštívil několik zemědělských farem, které se specializují zejména na produkci citrusů a oliv.
 
 
 
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe