Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Tisková zpráva MZe 14. 6. 2007 do kategorie

TZ MZe ČR > Zdroje ICBP - Archiv> TZ MZe ČR> Zdroje ICBP - Archiv

Tisková zpráva MZe 14. 6. 2007

Vydáno: 14.6.2007
Tisk článku
Leader pomáhá rozvoji venkovaZpráva tiskové mluvčí T. Králové

Program Leader, který je součástí nového Programu rozvoje venkova ČR na období 2007 - 2013, bude v následujícím programovacím období dotován více než trojnásobně v porovnání s předchozími roky. Očekává se přitom zapojení asi 70 místních partnerství.

 

Na workshopu Leader program, který pořádá Technical Assistance Information Exchange Instrument (TAIEX) ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR, to při zahájení uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Cílem setkání je výměna zkušeností a představit také ty, které Česká republika získala při uplatňování národního programu Leader ČR a evropského Leader+ mezi zástupci 12 nových členských zemí EU.

„Lze říci, že se Česká republika metodu Leader dobře naučila a má dostatek připravených místních akčních skupin. Nemá ale zatím příliš zkušeností a partnerů pro mezinárodní spolupráci. I proto uvítáme informace z jiných zemí,“ uvedl Gandalovič. Doplnil, že v současnosti je v ČR 36 akčních skupin zapojeno do programu na principu Leader a sto dalších je v evidenci potenciálních uchazečů do příštích programů.

Program Leader odstartoval v ČR v roce 2004. V uplynulých třech letech činila dotace ze státního rozpočtu pro národní program zhruba 70 milionů korun každý rok. Dalších 207 milionů korun bylo v letech 2004 až 2006 rozděleno deseti místním akčním skupinám z operačního programu Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství. Nyní budou moci místní partnerství využít téměř 700 milionů korun ročně.

Podle Antonise Constantinou, ředitele sekce Programy rozvoje venkova, která je součástí DG AGRI při Evropské komisi, je pro ČR obrovským úspěchem schválení národního Programu rozvoje venkova, jehož je metoda Leader součástí a kterého Česko dosáhlo jako první v EU. „Politika rozvoje venkova patří v Evropě k nejrychleji se rozvíjejícím, stále hledáme nové koncepce rozvoje. I proto znamenalo schválení Programu rozvoje venkova pro ČR spoustu práce a  úsilí,“ uvedl Constantinou.

Další zástupce DG AGRI Jean-Michel Courades upozornil na význam programu Leader pro regiony. „Je to především způsob, jak se prezentovat a inovovat, Leader znamená pro subregionální území svobodnou volbu vizí a jejich realizaci,“ řekl Courades.

Díky iniciativě Leader se přesouvá rozhodování o finančních prostředcích z centra do regionů. Lidé, kteří na venkově žijí, dokáží nejlépe nastavit vlastní programy pro dané území a vybrat i nejlepší projekty. Právě v tom je jedinečnost metody Leader.

Mezinárodní workshop, který probíhá od 14. do 16. června v pražském hotelu IBIS Old Town, zahrnuje rovněž panelové diskuse na témata související s programem Leader. Na závěrečný den semináře připravilo MZe pro účastníky workshopu možnost návštěvy regionů s úspěšnými místními akčními skupinami Frýdlantsko a Posázaví.

 

Táňa Králová

tisková mluvčí MZe

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021