Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Tisková zpráva MZe 12. 6. 2007 do kategorie

TZ MZe ČR > Zdroje ICBP - Archiv> TZ MZe ČR> Zdroje ICBP - Archiv

Tisková zpráva MZe 12. 6. 2007

Vydáno: 12.6.2007
Tisk článku
Nové značení biopotravin bude ve prospěch zákazníkůZpráva tiskové mluvčí T. Králové

Jasnější pravidla pro značení biopotravin obsahuje projednávané nařízení o ekologickém zemědělství, o kterém dnes jednala rada pro zemědělství a rybolov. Nařízení, které má nabýt účinnosti začátkem roku 2009, přinese jednotná pravidla pro značení biopotravin a také přísnější kontrolu.

 

Přijetím tohoto nařízení se stane systém značení biopotravin jasný a jednotný pro celou Evropskou unii,“ sdělil první náměstek ministerstva zemědělství Ivo Hlaváč. Na biopotravinách budou povinně shodné „bio“ logo EU. Dále ponesou informace o původu surovin, zda pochází pouze z jednoho státu, zda byly suroviny vyprodukovány v rámci států EU, nebo zda suroviny pochází ze třetích zemí. Pro biopotraviny ze zemí mimo EU bude toto označení pouze dobrovolné.

Každá biopotravina bude také povinně označena kódem kontrolní organizace. Tyto organizace budou certifikovány a budou kontrolovat původ potravin a jejich kvalitu. „Jde o další vstřícný krok směrem ke spotřebiteli, který bude mít jistotu, že potraviny procházejí přísnou kontrolou,“ uvedl náměstek Ivo Hlaváč. V platnosti zůstanou i současná národní případně soukromá loga označující biopotraviny, což umožní spotřebitelům lepší identifikaci biopotravin.

Zůstává možnost používat názvy biologický a ekologický, stejně jako odvozeniny „bio“ nebo „eko“ pouze a výhradně pro biopotraviny. „Pokud by došlo ke zneužití tohoto označení, bude - tak jako je tomu v současnosti - velmi tvrdě a přísně postihováno ze strany ministerstva,“ říká ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Nebude nadále možné používat k výrobě biopotravin geneticky modifikované organismy (GMO). Je stanovena velmi přísná hranice pro případný obsah GMO v biopotravinách. „Mírná tolerance je nezbytná pro ochranu farmářů před sankcemi při nezaviněné stopové kontaminaci potraviny,“ doplnil náměstek Ivo Hlaváč.

Samotných ekologických farmářů se toto nařízení přímo příliš nedotkne. Jistý dopad na ně budou mít až prováděcí právní předpisy, které budou nařízení následovat. Dopad však bude spíše pozitivní v tom, že stoupne důvěryhodnost biopotravin a sjednotí se jejich značení, čímž poroste i zájem spotřebitelů.

Je důležité přijmout nové nařízení, původní pochází z roku 1991 a od té doby bylo zhruba padesátkrát novelizováno a není tedy úplně přehledné,“ dodal ministr Petr Gandalovič a dále uvedl: „Přijetí nových přehlednějších doprovodných předpisů bude pro farmáře značnou úlevou.“ Zjednodušení norem může být i stimulem pro zvýšení produkce biopotravin.

 

Táňa Králová

tisková mluvčí MZe

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021