Bezpečnost potravin

Tiplíci už mohou létat

Vydáno: 23. 4. 2008
Autor:

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 22.4.2008.

Jelikož se teploty pohybují již nad 10 °C, lze výraznou aktivitu tiplíků, pakomárů rodu Culicoides, kteří přenášejí katarální horečku ovcí, již brzy očekávat. Kvůli zvyšujícím se teplotám Státní veterinární správa ČR již informovala všechny chovatelské svazy a krajské veterinární správy, že dne 21. 4. 2008 skončilo období prosté přenašečů nákazy.
 
Dospělců tiplíků přezimuje velmi málo, avšak zahřeje-li se dostatečně půda dovyvinou se z larev mladí tiplíci. V současné době je v ČR instalováno 21 pastí, do kterých se kvůli monitoringu lapají tiplíci, aby byli posléze vyšetřeni. Zatím jsme žádné infikované tiplíky nediagnostikovali.
 
S vakcinací proti katarální horečce ovcí již začali ve Francii a Německu, chystají se ve Velké Británii. I v naší republice se s vakcinací počítá, přispěje na ní významně v prvním roce EU, a to na vakcínu, a přispěje i na její provedení. Do té doby, než se vakcinovat započne, umožní Státní veterinární správa ČR těm chovatelům, kteří budou chtít se zvířaty (skotem či ovcemi) obchodovat v rámci EU, provést vakcinaci v předstihu.
 
Nyní, po 21. 4. , musejí chovatelé opět dbát na to, aby pokud  možno bránili kontaktu chovaných zvířat se savým hmyzem, jmenovitě s tiplíky, a před přesunem vždy ošetřili přepravní prostředky. Pokud by šlo o přesun chovných zvířat, musejí mít tato zvířata potvrzení o laboratorním vyšetření. O všech těchto povinnostech a krocích jsou informovány všechny krajské veterinární správy, i chovatelé.
 
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR