Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Templářské sklepy Čejkovice prodávaly klamavě označená vína do kategorie

Značení potravin - Archiv > Značení potravin - Archiv> Potravinářství - Archiv
TZ SZPI > Zdroje ICBP - Archiv> TZ SZPI> Zdroje ICBP - Archiv

Templářské sklepy Čejkovice prodávaly klamavě označená vína

Vydáno: 16.11.2010
Tisk článku
Tisková zpráva SZPI ze dne 16.11. 2010.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce v rámci kontrol, které byly zaměřeny na kontrolu vinařské evidence, odhalili další společnost, která vykupovala hrozny neznámého původu. Vína vyrobená z těchto hroznů pak následně uváděla do oběhu jako jakostní odrůdová vína nebo odrůdová vína tuzemské provenience.

Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo nakoupilo od společnosti BJ VITIS s.r.o. se sídlem v Brně, která není pěstitelem hroznů, přes 1 250 000 kg hroznů, u nichž není znám jejich původ a nelze tak prokázat pěstitele těchto hroznů. Na žádném výkupním lístku ani na žádném obchodním dokladu vystaveném při nákupu hroznů od dodavatele BJ VITIS, s.r.o. nebyl uveden povinný údaj o pěstiteli. Do společnosti BJ VITIS, s.r.o. hrozny dodala společnost DOAL STAV s.r.o. se sídlem v Brně, která se však na adrese svého sídla nevyskytuje a ani nepřebírá poštu.

Při samotné výrobě vína byly k hroznům neznámého původu přimíseny také hrozny známého původu, které byly tímto znehodnoceny pro výrobu a uvádění vína do oběhu. Celkový objem vyrobeného jakostního odrůdového vína a odrůdového vína tuzemské provenience ročníku 2009 neznámého původu se tak pohybuje kolem 1 080 000 litrů vína.

Z důvodu ochrany společného trhu s vínem a zamezení klamání spotřebitele uložila SZPI vinařskému družstvu Templářské sklepy Čejkovice opatření zákaz uvádět vína do oběhu a dále nařídila stáhnout z tržní sítě veškeré množství všech šarží jakostních odrůdových vín a odrůdových vín ročníku 2009, u kterých existuje důvodné podezření, že byly vyrobeny z hroznů neznámého původu.

Společnost Templářské sklepy nevedla řádně a průkazně vinařskou evidenci. Tuto evidenci nedopracovala ani na základě uloženého opatření. Není tedy možné zjistit, které šarže vína byly vyrobeny z hroznů neznámého původu. Z tohoto důvodu se zákaz uvádět vína do oběhu a nařízené stahování z tržní sítě vztahuje na všechny šarže jakostního vína odrůdového a odrůdového vína tuzemské provenience ročníku 2009, které byly vyrobeny z hroznů těch odrůd révy vinné, které dodala společnost BJ VITIS, s.r.o. (Rulandské modré, Modrý Portugal, Muškát moravský, Sauvignon, Tramín červený, Chardonay, Cabernet Sauvignon, Ryzlink vlašský, Rulandské šedé a Irsai oliver).

„Případ Templářských sklepů i předchozí případ společnosti Vinium mne velmi zneklidňuje,“ řekl k případu ústřední ředitel potravinářské inspekce Jakub Šebesta. „Úroveň našeho vinařství se v posledních letech nesmírně zlepšila. Mnozí moravští a čeští vinaři mohou dnes směle konkurovat svým zahraničním protějškům nejen na evropských, ale dokonce na světových trzích a takové excesy všechny naše poctivé vinaře i naše vinařství velmi poškozují.“

S uvedenými společnostmi bude zahájeno správní řízení, ve kterém mohou být uloženy citelné finanční pokuty, neboť jednání společností poškodilo nejen spotřebitele, ale také vinohradníky a vinaře.

Zpracovala: Petra Hoferková - Oddělení komunikace (ÚI SZPI) 
16. 11. 2010

 

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021