Bezpečnost potravin

SZPI zadržela zásilku kontaminovaných muškátových ořechů  (14. 2. 2008)

Vydáno: 14. 2. 2008
Autor: pospisilova

Tisková zpráva Státní zemědělské a potravinářské inspekce 14. 2. 2008. Zpráva tiskové mluvčí M. Šmídtové

STÁTNÍ ZEMĚDĚLSKÁ A POTRAVINÁŘSKÁ INSPEKCE, Květná 15,603 00 Brno
tel.: +420 542 426 633, fax: +420 542 426 645, e-mail: martina.smidtova@szpi.gov.cz, www.szpi.gov.cz
 
Ve středu pozdě odpoledne obdržela Státní zemědělská a potravinářská inspekce prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (Rapid Alert System for Food and Feed – RASFF) zprávu o tom, že měla být do České republiky dovezena zásilka muškátových ořechů, které obsahují nadměrné množství aflatoxinů. Na aflatoxiny existují povolené limity, u uvedených muškátových ořechů však byly tyto limity mnohonásobně překročeny.
 
Muškátové ořechy původem z Indonésie byly do České republiky dovezeny z Německa. Inspektoři plzeňského inspektorátu proto okamžitě brzy ráno vyrazili k dovozci na kontrolu. Na místě pak zjistili, že celá zásilka, kterou firma dovezla v září, byla již prodána další firmě, která měla muškátové ořechy přebalit. Dalším pátráním bylo zjištěno, že ve skladu této firmy se zásilka nacházela celá a dosud nerozbalená. Inspektoři poté vydali zákaz uvádění do oběhu vztahující se na celou zásilku.
 
Díky včasnému zásahu SZPI a příkladné spolupráci obou firem, které k problému přistoupily velmi zodpovědně, se kontaminovaná zásilka nedostala vůbec do obchodů. Spotřebitelům proto nehrozí žádné nebezpečí.
 
Zpracovala: Martina Šmídtová, tisková mluvčí SZPI