Bezpečnost potravin

SZPI nepropustila do oběhu zásilku mandlí z USA

Vydáno: 20. 5. 2009
Autor:

Tisková zpráva SZPI ze dne 20.5.2009.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce ve spolupráci s celním úřadem v Praze zadržela na hranicích dodávku mandlí původem z USA. Důvodem je pětinásobné překročení limitu na obsah aflatoxinů. Dodávka o celkové hmotnosti 9,5 tuny obsahovala 420 kartonů přírodních mandlí bez skořápky. 

Na základě laboratorních výsledků SZPI zaslala celnímu úřadu závazné stanovisko nepropustit tuto dodávku do volného oběhu na území ČR. Dovozce ji nyní může vrátit svému dodavateli nebo ji musí zničit. Informace o dodávce byly zároveň odeslány na vědomí ostatním členským zemím EU prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF).

Dovoz suchých skořápkových plodů z určitých zemí, například právě mandlí z USA, arašídů z Číny, pistácií z Iránu apod., podléhá zvláštnímu režimu. V letošním roce se SZPI takto podařilo zachytit již dodávku dvaceti tun závadných arašídů z Číny, která rovněž obsahovala nadlimitní množství aflatoxinů.

Díky opatřením SZPI se podobné kontaminované zásilky vůbec nedostanou na evropský trh a spotřebitelům proto nehrozí žádné nebezpečí.

Zpracovala: Martina Šmídtová, tisková mluvčí SZPI, 20. 5. 2009

Heslo “Aflatoxiny” v A–Z slovníku bezpečnosti potravin.