Bezpečnost potravin

SZPI identifikovala dodavatele v kauze hroznů neznámého původu

Vydáno: 15. 10. 2010
Autor: berankova1

Tisková zpráva SZPI ze dne 15.10. 2010.

Koncem srpna informovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce ve své tiskové zprávě o podvodech při vykazování původu hroznů u společností Vinium a.s. a České vinařské závody a.s.. Společnost Vinium a.s. vykupovala hrozny neznámého původu od tří různých dodavatelů. Inspekci se podařilo na základě hloubkových kontrol prokázat, že jedním z nich byla společnost P.S., s.r.o., se sídlem v Praze, která společnosti Vinium a.s. dodala přes 10 tun hroznů neznámého původu odrůdy Muškát moravský. Inspektoři SZPI zjistili, že společnost P.S., s.r.o., nakoupila tyto hrozny od společnosti Vinotop CZ, s.r.o., se sídlem v Olomouci, která byla také kontrolována. Bylo zjištěno, že společnost Vinotop CZ, s.r.o., dodala společnosti Vinium a.s. přes 415 tun hroznů neznámého původu odrůd Müller Thurgau a Ryzlink vlašský.

Dalším dodavatelem hroznů neznámého původu byla společnost Bravo CZ, s.r.o., se sídlem v Bořeticích, která dodala do společnosti Vinium a.s. 5 různých odrůd hroznů v celkovém množství téměř 650 tun. Společnost nepřebírá úřední dopisy SZPI a ani nevyzvedává poštu z datové schránky.

Uvedeným společnostem hrozí ze strany SZPI miliónové pokuty. Vzhledem k závažnosti zjištěných nedostatků, které v konečném důsledku klamou spotřebitele a poškozují vinohradníky a vinaře, bude i nadále SZPI v kontrolách pokračovat.

Zpracovala: Petra Hoferková – Oddělení komunikace (ÚI SZPI)