Bezpečnost potravin

SZPI bude zveřejňovat hodnocení obchodních řetězců

Vydáno: 10. 12. 2008
Autor:

Tiskové prohlášení SZPI z jednání  Svazu obchodu a cestovního ruchu s dozorovými orgány ČR na téma obchodní řetězce, 9.12.2008.

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR v úterý 9. prosince zorganizoval setkání členů svazu z řad obchodních řetězců se zástupci dozorových orgánů. Jednání se zúčastnilo rovněž vedení Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která v obchodních řetězcích kontroluje kvalitu a bezpečnost potravin. Při této příležitosti informoval ústřední ředitel Ing. Jakub Šebesta přítomné zástupce řetězců o nové iniciativě SZPI, která má zajistit větší informovanost spotřebitelů. Inspekce se rozhodla pravidelně zveřejňovat žebříček obchodních řetězců, který bude sestavován podle výsledků kontrol SZPI.

V těchto dnech SZPI dokončila metodiku hodnocení a začal sběr dat pro sestavení prvního žebříčku. Ten bude zveřejněn za rok, aby data v něm měla relevantní vypovídající hodnotu. „Jsou řetězce, jako například Makro, Globus nebo Ahold, které se takového hodnocení alespoň podle současných výsledků nemusejí obávat, pro ostatní řetězce může náš žebříček sloužit také jako motivační prvek,“ uvedl k tématu Ing. Jakub Šebesta. „Je to pouze první krok, do budoucna bychom chtěli takto veřejně hodnotit všechny obchody, které v rámci našich kompetencí kontrolujeme. Podobné snahy se již objevují v několika zemích Evropy.“

Zpracovala: Martina Šmídtová, tisková mluvčí SZPI, 9. 12. 2008