Bezpečnost potravin

SVS ČR: V teplém odpoledni se to … létá  (12. 2. 2008)

Vydáno: 12. 2. 2008
Autor: pospisilova

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 12. 2. 2008. Zpráva tiskového mluvčího J. Dubna

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA ČESKÉ REPUBLIKY
Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154, fax: 227 010 190,
Je řeč o včelách, které v prvních předjarních dnech vyrazí z úlů na prolet, aby se po dlouhé zimě vykálely. To jsou ty malé světle hnědé skvrnky, které lze nalézt na kapotách automobilů anebo na prádle sušícím se v předjarním slunku.
 
Právě v tyto dny včelaři obzírají svá včelstva, v jakém zdravotním stavu přečkala zimu, či zda například nepřišla o matku. Je také doba na to, aby včelaři ze spodních částí úlů, pod plásty, na kterých včely přezimovaly, vymetli měl, tj. odrolky a případné mrtvolky hmyzu, a odeslali ji na vyšetření, tak jako každý rok do 15. února. Vyšetření provádí Výzkumný ústav včelařský v Dole u Libčic a státní veterinární ústavy.
 
Výsledkem vyšetření je zpráva o zdravotním stavu včelstev a může být podnětem pro ozdravení. Každý včelař si jistě oddychne, když zjistí, že je v úlu všechno v pořádku.
 
Nelze ale nicméně v pozornosti polevit, protože při zanedbání příznaků onemocnění může dojít k velkým škodám, nákazy se mohou rozšířit a postihnout další včelstva. A to pak znamená, v případě moru včelího plodu, vždy likvidaci včelstev. A zakládat nový chov je vždy náročné.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
 
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.