Bezpečnost potravin

Světový rok veterinářů 2011

Vydáno: 7. 2. 2011
Autor:

O veterinárních aktivitách Komise. Vyhlášení fotografické soutěže.

Světový rok veterinářů
Při příležitosti Světového roku veterinářů 2011 organizuje DG Sanco sérii aktivit s cílem vyzdvihnout roli „veterinářů v našem denním životě”, což je slogan pro společné aktivity Evropské komise a OIE (Světová organizace pro zdraví zvířat).

Prvním místem, kde se Komise prezentovala, byl Mezinárodní zelený týden v Berlíně (21.–30. ledna 2011). S dalšími aktivitami se Komise představí v průběhu mezinárodního zemědělského veletrhu v Paříži (19.–27. února) a v rámci čtvrtého ročníku Veterinárního týdne EU, organizovaného v partnerství s Evropskou federací veterinářů od 16. května.

Součástí oslav Světového roku veterinářů 2011 je fotografická soutěž Veterináři v našem každodenním životě”, která byla ve spolupráci s OIE spuštěna v Berlíně. Na stránkách www.vetsinyourdailylife.org mohou autoři fotografií umisťovat své nejpovedenější snímky, na kterých figurují jejich domácí, hospodářská či jiná zvířata spolu s jejich veterinářem. Soutěž probíhá do 31. března, kdy odborná porota vybere nejoriginálnější fotografie.

Zdroj: Evropská komise

###DIVIDE_MORE_CONTENT###

Veterinářská profese oslaví v roce 2011 již 250 let od svého vzniku. Generální ředitelství Evropské komise pro zdraví a ochranu spotřebitele (DG SANCO) a Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) se spojily, aby sérií aktivit oslavily toto výročí a upozornily na různorodá uplatnění veterinářů po celém světě. Jejich spolupráce bude odstartována představením šesti videoklipů upozorňujících na důležitost veterinářské profese pro veřejnost. Videa se zaměřují na šest hlavních témat: hospodářský chov zvířat, domácí mazlíčci, krizový management, bezpečnost potravin, zabezpečení potravin a přenos nemocí.

Slavnostní zahájení Světového roku veterinářů proběhlo 24. ledna ve Versailles (Francie), v zemi, kde se profese zrodila. V Lyonu byla v roce 1761 založena první veterinární škola na popud francouzského veterináře Clauda Bourgelata. Úvodní řeč při slavnostní ceremonii pronesl evropský komisař John Dalli.

Akce konané během letošního roku budou zahrnovat symposia, konference a zasedání připomínající zrození veterinární profese.  Kompletní program je k dispozici na webové stránce Vet2011.

TZ SVS ČR ke světovému roku veterinářů 2011 (aktivity SVS ČR)