Bezpečnost potravin

Švédská zdravotní tvrzení neodpovídají požadavkům ES

Vydáno: 7. 5. 2009
Autor:

Ve švédském potravinovém kodexu je zakotveno 9 relativně obecných zdravotních tvrzení, která bude zřejmě nutno revidovat.

Zdravotní tvrzení schválená ve Švédsku pro uvádění na potravinách od r. 1990 a zahrnutá do „švédského potravinového kodexu“ zřejmě nebudou ve stávající formě schválena úřadem EFSA. Tato tvrzení se týkají:
          obezity a nadváhy – ve vztahu k obsahu energie,
          kardiovaskulárních chorob a krevního tlaku  v souvislosti s obsahem soli,
          kardiovaskulárních chorob v souvislosti s n-3 mastnými kyselinami,
          zácpy v souvislosti s vlákninou,
          osteoporózy v souvislosti s vápníkem a vitaminem D,
          zubního kazu v souvislosti s cukrem a fermentovatelnými sacharidy,
          nedostatku železa a
          kardiovaskulárních chorob v souvislosti s celozrnnými produkty (za předpokladu použití stanovené formy tvrzení).
Obecná zdravotní tvrzení přitom neznamenají riziko. Úřad EFSA brzy vydá stanovisko ke dvěma problematikám ze švédského seznamu, a sice ohledně beta-glukanů z ovsa a celozrnných produktů.
EFSA již vydal zamítavé stanovisko k tvrzení týkajícím se probiotického mléčného nápoje „LGG Plus/Gefilus Max“ týkajícího se schopnosti osídlení žaludku.
Pozitivní stanovisko vydal EFSA ohledně snižování cholesterolu prostřednictvím  produktů „Benecol pro.activ“ a „Benecol – rostlinný sterol“. Na rozdíl od švédského kodexu však musí být uvedeno, že výrobek je určen pro osoby, které chtějí snižovat cholesterol.

Další rozpor mezi legislativou Švédska a ES je v používání glykemického indexu. Ve Švédsku je zatím stanoveno 15 produktů s GI do 55. Používá se tvrzení, že výrobek s tímto nízkým GI dává nízkou a pomalou odezvu, a je vědecky osvědčený.

Další vývoj se ukáže až podle stanovisek EFSA.
EU Food Law, 2009, č. 388, s. 30-31