Bezpečnost potravin

Sójový nápoj s nadměrným obsahem jódu

Vydáno: 18. 1. 2010
Autor:

Sójový nápoj s obsahem mořské řasy ovlivnil funkci štítné žlázy. V Austrálii a Velké Británii byl stažen z trhu.

Úřad pro bezpečnost potravin v Austrálii a na Novém Zélandu informoval Úřad pro potraviny ve Velké Británii (FSA) o vysokém obsahu jódu v sójovém nápoji uváděném na trh pod názvem “Bonsoy”. Někteří lidé konzumují tento nápoj jako náhradu za mléko.
 
FSA po obdržení tohoto oznámení prověřil distribuci sójového nápoje Bonsoy ve Velké Británii. Byl zjištěn dovozce a distributoři, kteří byli vyzváni, aby uvedený výrobek stáhli z trhu.
Testy různých šarží výrobku potvrdily vysoké koncentrace jódu, a proto se předpokládalo, že všechny šarže Bonsoy mají vysoký obsah jódu.
V Austrálii bylo devět dospělých osob a jedno dítě diagnostikováno s problémy štítné žlázy. Osoby uvedly, že pily Bonsoy. Uvedený sójový nápoj je obohacen mořskou řasou, která přirozeně obsahuje jód. Jód je esenciální prvek potřebný pro tvorbu hormonů štítné žlázy. Vyšší obsah jódu než je běžné ovlivňuje činnost štítné žlázy. Na většinu zdravých lidí však mírně vyšší příjem jódu nemá vliv.
 
Ve Velké Británii nebyl hlášen žádný případ zdravotních problémů po konzumaci sójového nápoje Bonsoy. Osoby, které konzumují velké množství tohoto nápoje, včetně malých dětí, jsou vystaveny riziku. FSA proto doporučuje osobám, které se obávají o své zdraví, aby zvolily jiný výrobek.
 
Zdroj: FSA