Bezpečnost potravin

Setuza se stala součástí Campa AG

Vydáno: 10. 12. 2007
Autor: pospisilova

Skupina firem okolo společnosti Via Chem Group uzavřela rozsáhlou dohodu o spolupráci s předním německým producentem biopaliv společností Campa AG

Cílem dohod je dlouhodobá strategická spolupráce společností Spolchemie a Setuza s německými partnery.

Prvním bodem spolupráce je kapitálový vstup ústecké chemické společnosti Spolchemie do Campa AG. Navýšením základního jmění o 10 milionů Euro získá v Spolchemie 25ti procentní podíl ve společnosti Campa AG.

„Investicí jsme si zajistili dlouhodobě dodávky glycerinu pro Spolchemii,“ uvedl generální ředitel Spolchemie a Setuzy Martin Procházka.

Spolchemie je třetím největším producentem epoxidů na evropském trhu. Glycerin, který vzniká jako vedlejší produkt při výrobě bionafty, využívá Spolchemie právě při výrobě epoxidů. V letošním roce totiž podnik spustil unikátní světově patentovanou technologii výroby epichlorhydrinu, která při výrobě epoxidů nahrazuje ropné produkty právě obnovitelnými zdroji.

Součástí dohody Via Chem Group se společností Campa AG je také integrace ústecké potravinářské firmy Setuza do společného německo – českého holdingu. Vznikne tak velký nadnárodní producent biopaliv a zpracovatel olejnin s výrobními kapacitami v bavorském Straubingu, Ústí nad Labem a Olomouci.

„Propojení posiluje naše pozice na českém i německém trhu. Integruje totiž pod jednu střechu nákup surovin, výrobu a obchod. Setuza se tak stává součástí nadnárodního projektu se všemi výhodami, které jí z toho plynou,“ řekl Martin Procházka.

Via Chem Group i Campa AG budou mít ve společném projektu 50ti procentní majetkový podíl.

Společnost Setuza vlastní technologii na produkci 150 tisíc tun bionafty. Také Campa disponuje ve svém závodě ve Straubingu stejnou kapacitou, do dvou let zvýší produkci na 350 tisíc tun. Společný podnik tak bude s kapacitou 500 tisíc tun předním producentem bionafty v celém regionu.

Jan Sotona, mediální zástupce Via Chem Group, a.s.

Zdroj: Agroweb