Bezpečnost potravin

Půl milionu letáků na podporu českých potravin

Vydáno: 1. 2. 2008
Autor:

Druhá vlna propagační akce, v níž budou čeští spotřebitelé vyzýváni k nákupu tuzemských potravin.

Na akci, která byla nastartována včerejší tiskovou konferencí,  se podílí Agrární komora společně s Potravinářskou a Hospodářskou komorou. Podle názoru zástupců komor mají v českých obchodech stále větší zastoupení potraviny dovážené z ciziny, které jsou mnohdy i méně kvalitní.
 
Zemědělci a potravinářské firmy spotřebitele v letáku vyzývají k tomu, aby si při nákupu potravin sledovali údaje o zemi původu a nevybírali potravinářské výrobky pouze podle jejich ceny. V letáku se například uvádí, že české potraviny jsou zdravější, protože naši farmáři hnojí  o 40 % méně, u pesticidů používají nižší povolené dávky a dodržují delší ochranné lhůty od posledního postřiku a musejí dodržovat přísnější normy, než je tomu např. ve státech  původní  EU-15. V neposlední řadě je u českých potravin snadná dohledatelnost produkce až k pěstiteli.
 
Nejlepším řešením, jak podpořit české zemědělství, je podle vyjádření prezidentů komor, kupovat potraviny vyrobené ze surovin českých zemědělců. Nákupem českých potravin spotřebitelé nepodpoří  jen domácí zemědělce a zpracovatele, ale v důsledku i celou národní ekonomiku.
 
Letáky podporující české potraviny budou v následujících týdnech rozdávány spotřebitelům v celé České republice. 
První  vlna letákové akce na podporu českých potravin proběhla loni v létě před některými hypermarkety Intersparu, čímž zemědělci protestovali proti tomu, že řetězec začátkem loňského března zastavil pro polovinu svých obchodů nákup masa od tuzemských chovatelů.
 
Zdroj:  Tisková konference, 31. 1. 08