Bezpečnost potravin

Ptačí chřipka stále aktuální

Vydáno: 12. 3. 2009
Autor:

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 11.3.2009.

Pozornost, kterou věnujeme vysoce patogenní aviární influenze, je na místě. Kromě toho, že se v Evropě objevuje nízce patogenní ptačí chřipka, byl v lednu v Německu zjištěn u volně žijícího ptáka výskyt vysoce patogenní H5N1.
 
Státní veterinární správa ČR byla nyní informována prostřednictvím Evropské komise o tom, že v Německu (Starnberg, Bavorsko) zjistili v rámci normálního sledování (monitoringu) u jedné divoké kachny H5N1, přičemž nejevila klinické příznaky onemocnění. Ostatních 33 ulovených kachen a 4 husy byly bez nálezu. Ptáci byli uloveni 10. ledna a poté vyšetřeni.
 
Podle Evropské komise jde o letos prvního pozitivního volně žijícího ptáka, poslední případ byl 29. 2. 2008 ve Velké Británii.
 
Toto zjištění nelze ani přeceňovat, ani přehlížet. Znamená to, že virus vysoce patogenní ptačí chřipky v prostředí je stále sporadicky přítomen. A to znamená, že opatření, které stále platí, tj. aby chovatelé co nejvíce bránili kontaktu chované drůbeže s volně žijícími ptáky, má své opodstatnění.
 
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Výsledky kontroly ptačí chřipky u divokých ptáků v roce 2008
Chronologický přehled hlavních událostí týkajících se ptačí chřipky a seznam rozhodnutí přijatých Evropskou komisí (situace k 10.3.2009)