Bezpečnost potravin

První případ BSE u člověka v Česku

Vydáno: 10. 3. 2009
Autor:

Lékaři v teplické nemocnici diagnostikovali šedesátileté ženě nemoc šílených krav.  Informace serveru iDNES.cz.

Lékaři v teplické nemocnici diagnostikovali šedesátileté ženě nemoc šílených krav. MF DNES to řekla pracovnice tamní neurologie. Zatím není jasné, kde a jak se žena z Bíliny v severních Čechách nakazila. Nemoc mohla dostat před mnoha lety, její inkubační doba je velmi dlouhá. Je to první případ nákazy člověka v ČR.

 

Lékaři dlouho nevěděli, co ženě je. Do nemocnice se dostala na zásah příbuzných kvůli začínající demenci. Na jednotce intenzivní péče ležela skoro měsíc. Teprve před několika dny se podle TV Prima potvrdilo, že trpí nemocí šílených krav.

 

"Je to právě potvrzený… Podle kliniky a podle vyšetření," řekla Primě zdravotnice, jejíž tvář televize neukázala a neuvedla ani její jméno.

 

"Potvrdila se tato nákaza," řekla MF DNES pracovnice teplické neurologie, která chtěla také zůstat v anonymitě.

 

Redakce iDNES.cz se večer pokoušela informaci potvrdit u oficiálních představitelů teplické nemocnice, nebyli však už k zastižení.

 

Hygienici zjišťují, kde by se žena mohla nakazit. "Budeme se zaměřovat právě na pobyty v zahraničí, potom na stravovací zvyklosti," řekl ředitel ústecké Krajské hygienické stanice Josef Trmal TV Prima, která s informací první přišla.

 

Mohla se nakazit i před desítkami let

Pacientka by mohla mít novou variantu Creutzfeldt-Jakobovy nemoci, která je označována jako lidská forma BSE. Ta se přenáší na lidi z hovězího masa, zasaženého infekční bílkovinou zvanou prion. Oficiálně se tato forma v České republice dosud neobjevila.

 

Hovězí a telecí maso je v Česku už několik let pečlivě kontrolováno. Pacientka tak mohla onemocnět už v době, kdy se ještě takové kontroly neprováděly. Inkubační doba nemoci totiž může být až několik desítek let.

 

"Je docela možné, že některé případy mohou souviset právě se šířením této nákazy v 80., 90. letech," řekl Trmal.

 

Na nemoc šílených krav neexistuje léčba

Pokud se žena skutečně nakazila BSE, nemá velké šance na přežití. "Není dosud léčba, která by zajistila přežití pacientů," řekl Primě hygienik Trmal.

 

Loni nebyl v České republice zjištěn poprvé od roku 2001 žádný případ výskytu BSE u zvířat. Počet ročně odhalených případů nákazy od jejího prvního výskytu před sedmi lety rostl až do roku 2005, kdy kontroly zachytily osm nakažených zvířat, od roku 2006 postupně klesal.

 

Od objevení BSE v Česku je na výskyt nemoci vyšetřován veškerý poražený skot nad 30 měsíců věku, do té doby se prověřovaly jen rizikové skupiny zvířat. Naposledy testy nemoc odhalily předloni v prosinci u desetileté uhynulé krávy z chovu ve Fojtovicích v Ústeckém kraji.

 

* Variantní Creutzfeldt-Jakobova nemoc

Variantní Creutzfeldt-Jakobova nemoc (vCJD), považovaná za lidskou obdobu nemoci šílených krav (BSE), je smrtelná degenerativní infekční choroba nervové soustavy. Od března 1996, kdy byla vCJD poprvé diagnostikována, na ni zemřely ve světě dvě stovky lidí, z toho 161 v Británii. V ČR se až do dneška žádný případ vCJD nepotvrdil.

 

Na rozdíl od tradičních forem CJD, u nichž není známa příčina nebo jsou dědičné a postihují spíše osoby v důchodovém věku, onemocní vCJD především mladší pacienti (ve věku 30 až 40 let). Tato nová forma má také relativně delší průběh – průměrně 14 až 23 měsíců, ale smrt může nastat i po šesti měsících. Inkubační doba CJD je pět až třicet let.

 

Zdroj: iDNES.cz