Bezpečnost potravin

Příznivé stanovisko EFSA k tvrzení ohledně vápníku a vitaminu D

Vydáno: 4. 12. 2008
Autor:

Vápník a vitamin D jsou potřebné pro normální růst a vývoj kostí u dětí. Nebylo schváleno tvrzení ohledně vlivu rybího tuku na zklidnění dětí.

Vzhledem k tomu, že vápník a vitamin D jsou pro růst a vývoj kostí prokazatelně důležité a může docházet k jejich nedostatku, rozhodl úřad EFSA ve svém stanovisku týkajícím se tvrzení pozitivně.
Tvrzení týkající se vápníku bylo podpořeno 31 pracemi včetně 18 randomizovaných studií, tvrzení ohledně vitaminu D pro osoby ve věku 3 – 18 let bylo podpořeno 19 pracemi včetně 10 studií na lidech a 9 zpráv autoritativních institucí. 16 publikací bylo uvedenou na podporu kombinace obou živin.
Firma Yoplait Dairy Crest žádala o schválení tvrzení „Vápník a vitamin D, jako součást zdravé stravy a zdravého životního stylu způsobují u dětí a dospívajících vytváření silnějších kosti“, které chce používat na jogurtech a čerstvých sýrech.   Podle panelu pro dietní produkty, výživu a alergie (NDA) úřadu EFSA by tvrzení mělo znít: „Vápník a vitamin D jsou potřebné pro normální růst a vývoj kostí u dětí“. Podmínkou pro uvedení takového tvrzení by mělo být, aby výrobek obsahoval nejméně tolik příslušných živin, kolik je uvedeno v nařízení o tvrzeních (1924/2006/ES).
Nebylo schváleno tvrzení, že rybí tuk obsahující DHA a EPA má vliv na zklidnění dětí a jejich vyrovnanost a větší soustředěnost, což bylo požadováno firmou Pharma Consulting & Industries k uvádění na výrobcích „I omega Kids/Pufan“. Podle panelu odborníků jsou výsledky šesti studií rozporné.

EU Food Law, 2008, č.366, s. 13