Bezpečnost potravin

Přijmi a vydej 2007

Vydáno: 26. 7. 2007
Autor: pospisilova

2. ročník motivační kampaně ke zlepšení stravovacích návyků, uskutečněné v rámci programu Národní program zdraví – projekty podpory zdraví, začíná v 1. srpna a potrvá do konce října.

Světová zdravotnická organizace považuje prevenci obezity za jeden z hlavních úkolů veřejného zdravotnictví v 21. století. Příčinami nadváhy a obezity jsou nedostatečný pohyb a nadbytečný příjem potravy. Jedná se o problém celosvětový, zejména však vyspělých zemí včetně ČR. Podle aktuálních údajů studie agentury STEM/MARK má nadměrnou hmotnost 52 % dospělé české populace, přičemž 17 % trpí obezitou.
 
Cílem kampaně Přijmi a vydej, jejíž druhý ročník společně vyhlašují ministerstvo zdravotnictví, Státní zdravotní ústav a Potravinářská komora, je motivovat lidi ke zlepšení stravovacích návyků a k realizaci pohybových aktivit tak, aby energetický příjem a výdej byly v rovnováze.
 
Podstatnou částí kampaně bude motivační soutěž, v níž účastníci po dobu několika dnů budou sledovat vlastní energetický příjem potravou a energetický výdej pohybem. Poté zvolí jeden den a podle návodu si vypočtou přijatou a vydanou energii. Výsledek zašlou jako součást přihlášky do soutěže o ceny (např. horské kolo, rekondiční pobyt atd.)
 
Ti, kterým není vlastní zdraví lhostejné, se mohou přihlásit  na tištěných formulářích (budou k dostání např. v prodejnách řetězce Ahold, lékárnách či akcích typu Země živitelka apod.) nebo elektroniky na www.szu.cz, kde najdou podrobné informace, dále na webových stránkách jednotlivých zdravotních ústavů či Potravinářské komory ČR (www.foodnet.cz).
 
Partnery letošního ročníku jsou obchodní řetězec Ahold a jeho program Zdravá5, dále síť potravinářských prodejen Hruška, spol. s r. o., Zdravá města, obce a regiony České republiky a Merrylinka.  
 
 
Zdroj: Tisková konference k akci, 26. 7. 07