Bezpečnost potravin

Pravidla FDA pro nápoje jako ochrana před klamáním

Vydáno: 26. 1. 2010
Autor:

Připravovaná směrnice má odlišit konvenční nápoje od doplňků stravy a zabránit výrobcům obcházení předpisů o suplementech, o aditivech a o označování. Má se zabránit i přídavku přírodních látek, které však nemají statut GRAS.

Americký úřad FDA zveřejnil návrh materiálu:„Pokyny pro průmysl: Faktory, které odlišují tekuté doplňky stravy od konvenčních nápojů, opatření týkající se složek nového typu a označování nápojů a jiných potravin“ (Federal Register, vol. 74, 4. 12. 2009). Do 2. února 2010 se přijímají připomínky.

Cílem je stanovit hranici mezi suplementy a konvenčními výrobky tak, aby spotřebitelé nemohli být klamáni  ohledně podstaty výrobků. Dosavadní praxe ukazuje, že výrobci použitím určitých znaků vyvolávají u zákazníka pocit, že konvenční výrobek je vlastně doplňkem. Faktory jako druh obalu, objem balení, název výrobku, uvedené tvrzení na obalu či v reklamě musí jasně ukazovat na to, že se nejedná o suplement.

Výrobci obcházejí pravidla stanovená pro suplementy, pravidla pro nutriční a zdravotní tvrzení, a také často aplikují do výrobků látky bez ohledu na předpisy o aditivech, a přidávají neschválené nové složky (nejčastěji byliny a jejich extrakty) nebo nežádoucí množství látek, které jsou v běžném nápoji sice přirozeně obsaženy, ale jen v malých množstvích a nemají statut GRAS.

EU Food Law, 2009, č. 419, s. 33