Bezpečnost potravin

Plán redukce salmonel neúčinný?

Vydáno: 22. 12. 2008
Autor:

Britský svaz chovatelů drůbeže vyslovil znepokojení nad zvýšením podílu vzorků drůbežího masa, odebíraných na jatkách, vykazujících protilátky proti salmonelám.

Velké Británii se nedaří úspěšně bojovat proti salmonelám, to vyplývá ze zprávy britského svazu chovatelů prasat BPEX. 27 procent ze 140 000 vzorků z vybraných porážkových kapacit vykazovalo protilátky proti salmonelám. Takový test ale neposkytuje žádnou výpověď i o eventuální existenci salmonel. K tomu je nutné mít přímý důkaz, neboť přítomnost protilátek proti salmonelám vypovídá pouze o tom, že se zvíře v průběhu svého života dostalo do kontaktu se salmonelami a jejich imunitní systém na to zareagoval pozitivně. BPEX je i přesto tímto zjištěním velmi znepokojen, protože podíl pozitivních vzorků v porovnání s rokem předchozím stoupnul, ačkoliv v rámci přijatého plánu mělo dojít k redukci výskytu salmonel.
 
Jedním z důvodů tohoto nepříznivého vývoje může být skutečnost, že je na britských ostrovech velmi rozšířen volný chov prasat. Zvířata z venkovního chovu přicházejí na rozdíl od prasat chovaných ve stájích do přímého kontaktu se širokým spektrem choroboplodných zárodků jen jedenkrát, jsou tedy vnímavější na infekci salmonelou.
 
Salmonellen-Plan ohne Wirkung?
DLG-Mitteilungen, 2008, č. 12, s. 11