Bezpečnost potravin

Pěstování rajčat ohrožuje nový škůdce

Vydáno: 15. 7. 2009
Autor:

Motýl Tuta absoluta působí velké škody při pěstování rajčat.

Tuta absoluta je drobný motýl, který může při pěstování rajčat působit značné škody. Před nedávnem nález prvního exempláře tohoto motýla oznámila také nizozemská rostlinolékařská služba (PD).
Výskyt byl zaznamenán v balírně na západě Nizozemska, kam se škůdce pravděpodobně dostal s dodávkou španělských rajčat. Podle PD je nepravděpodobné, že by se motýl rozšířil z balírny do okolních skleníků. Na jaře však toto nebezpečí stoupá. Proto bude PD podniky s produkcí rajčat v blízkosti balírny sledovat a zintenzivní kontrolu dodávek ze Španělska.
Tuta absoluta se vyskytuje především na zelených částech rostlin, může však napadat také plody. Motýl je tak malý, že nemusí být zpozorován.
V Nizozemsku se Tuta absoluta poprvé vyskytl počátkem letošního roku. V Evropě není znám dlouho. V roce 2007 se poprvé objevil ve Španělsku, kde se záhy etabloval jako škůdce. Jak ukázala analýza rizik nizozemské rostlinolékařské služby, pokud by tento motýl nalezl cestu do nizozemských skleníků a usadil se zde, mohl by způsobit vážné škody.
Možnosti ochrany proti tomuto škůdci dosud neexistují.
Gemüse, 45, 2009, č. 6, s. 8