Bezpečnost potravin

Pesticidy: Evropská komise sjednotila limity pro kontaminaci potravin, v řadě případů jde o zvýšení

Vydáno: 5. 9. 2008
Autor:

Od 1. září 2008 sjednotila Evropská komise povolenou hladinu pesticidů v potravinách. Nové nařízení sjednocuje limity pro pesticidy v potravinách ve všech členských zemích EU.

Od 1. září 2008 sjednotila Evropská komise povolenou hladinu pesticidů v potravinách. Nové nařízení sjednocuje limity pro pesticidy v potravinách ve všech členských zemích EU. Ekologické nevládní organizace upozorňují na skutečnost, že v řadě případů dojde k legalizaci vyšší kontaminace potravin pesticidy.
Nové nařízení zahrnuje přibližně 1100 pesticidů, které zemědělci využívají nebo využívali jak v Evropské unii, tak mimo ni, a stanovuje limity pro 315 zemědělských produktů.
„Podle nových pravidel musejí být potraviny vyprodukované v jednom členském státě bezpečné pro spotřebitele ve všech ostatních členských zemích. Zbytky pesticidů v potravinách by podle nového nařízení měly být co nejnižší a neměly by mít škodlivý dopad na obyvatele EU,“ uvedla evropská komisařka pro zdraví Androulla Vassiliouová. Podle Komise má nařízení hlavně zjednodušit situaci i dovozcům a obchodníkům.
Ekologické nevládní organizace nařízení kritizují, protože na sjednocení pravidel nejvíce prodělávají země, které měly v minulosti nejpřísnější ekologickou a zdravotní politiku a tvrdší limity pro kontaminaci potravin pesticidy, než nyní stanovila Komise.
Podle studie zpracované pro Greenpeace jsou Komisí nově stanovené limity příliš vysoké. V případě obsahu pesticidů jablkách, hruškách a hroznovém víně natolik, že by mohly ohrožovat zdraví dětí.
Expert pro oblast pesticidů z nizozemské organizace Natuur en Milieu (Příroda a životní prostředí) Hans Muilerman uvedl: „Komise selhala, když nedostála svému závazku stanovit limity na nejnižší možné úrovni.“
Ekologické organizace se proto rozhodly, že nové nařízení Komise napadnou u Evropského soudního dvora. Podle Komise jsou údajně námitky NGOs liché a vycházejí prý ze zastaralých či nepřesných údajů.
Tiskové zprávy k tématu:
Evropská komise: New rules on pesticide residues to strengthen food safety in the European Union – http://www.stuz.cz/REACH/view.php?cisloclanku=2008090002
Greenpeace: EU pesticide limits a health risk to consumerEU consumers –http://www.stuz.cz/REACH/view.php?cisloclanku=2008090003
PAN EUROPE: New standards on pesticides violate food safety –http://www.stuz.cz/REACH/view.php?cisloclanku=2008080008