Bezpečnost potravin

Patogen Dickeya dianthicola asi ohrozí brambory ve Skotsku

Vydáno: 10. 11. 2008
Autor:

Odborníci se domnívají, že brambory ve Skotsku přece jen budou postiženy ničivou chorobou způsobovanou patogenem Dickeya dianthicola.

    Brambory ve Skotsku přece jen budou postiženy ničivou chorobou způsobovanou patogenem Dickeya dianthicola, přestože ta se rozšířila do Anglie před několika lety.
     Zástupce skotského výzkumného ústavu Scottish Crop Research Institute (SCRI) Ian Toth pracující v agentuře Scottish Agricultural Science Agency Gerry Saddler řekl na akci Potatoes in Practice (PiP) v srpnu: Mnoho anglických pěstitelů ohlašuje, že zaznamenali tyto symptomy. Ve Skotsku jsme doposud neměli potvrzený případ. Je nutná ostražitost a znalost původu sadby a to bude, doufejme, dodržováno prostřednictvím programu Safe Haven Accreditation Scheme.
     Rostliny inokulované touto chorobou byly ukázány na výstavě na PiP, aby pomohly pěstitelům vypátrat symptomy této infekce. Tato choroba byla udržována bezpečně v boxes Perspex, aby ji pěstitelé viděli.
     Dickeya dianthicola je stále rostoucí hrozbou pro produkci brambor v Evropě a zdá se, že preferuje teplejší podmínky než patogen černání stonků brambor. Byla poprvé hlášena v Nizozemsku v 70tých letech a v Anglii byla poprvé zjištěna u bramborové sadby před sedmi lety. Rostliny infikované touto chorobou, která způsobuje systémové vadnutí a hnití stonků, musí být likvidovány.