Bezpečnost potravin

Oves rezistentní proti háďátkům

Vydáno: 5. 3. 2009
Autor:

Odrůda ovsa ’Dominik’ je rezistentní proti nejčastějším cystotvorným háďátkům na obilovinách Heterodera avenae a H. filipjevi.

Výsledky testů prováděných v Dánsku ukázaly, že odrůda ovsa ’Dominik’ (I. G. Pflanzenzucht, Mnichov) je rezistentní proti nejčastěji se vyskytujícím cystotvorným háďátkům na obilovinách Heterodera avenae a H. filipjevi. Kromě ovsa jsou hostitelskými rostlinami těchto háďátek také pšenice jarní, tritikale, ječmen jarní, ječmen ozimý, pšenice ozimá a žito ozimé.
Pokud je podíl obilovin v osevním postupu vyšší než 50 %, stoupá nebezpečí škod způsobených cystotvornými háďátky. Proto je odrůda ’Dominik’ obzvláště vhodná do osevních postupů s vysokým zastoupením obilovin. V Německu je těmito háďátky zamořeno zhruba 40 až 50 procent ploch. Pěstováním nehostitelských rostlin nebo rezistentní odrůdy jako ’Dominik’ lze tomuto nebezpečí předcházet nebo na již zamořených plochách zredukovat napadení až o jednu třetinu. Kromě toho oves také přerušuje infekční cyklus mnoha chorob obilovin, např. stéblolamu nebo černání pat stébel.
Více informací naleznete na adrese www.igpflanzenzucht.de