Bezpečnost potravin

O průběhu akce „Tajemství 5 klíčů k bezpečným potravinám“ v pražské zoo

Vydáno: 24. 6. 2008
Autor: berankova1

Jak probíhala akce Informačního centra bezpečnosti potravin 18.5.2008 v pražské zoo

V neděli 18.5.2008 proběhl v pražské zoo 3. ročník naučně-zábavné akce pro rodiny s dětmi,  zaměřený na bezpečnost potravin. Akci „Tajemství 5 klíčů k bezpečným potravinám“ organizovalo, stejně jako v minulém  roce Informační centrum bezpečnosti potravin společně se Zoo Praha. Dále byli přítomni zástupci Ministerstva zemědělství ČR,  3.lékařské fakulty UK a samozřejmě nepostradatelní herci – baviči a hudebníci – „Vanda a Standa“.
                                                                                                                                                                                                       
Příprava na akci byla skutečně důkladná, sešlo se nás 6 organizátorů plně vybavených
propagačně-informačními materiály a tématickými dárečky na rozdávání. Každý kdo přišel, tak mohl obdržet zdarma tématické materiály k bezpečnosti potravin:

– „5 klíčů k bezpečnému stravování“
– „Informační centrum bezpečnosti potravin“
– „Průvodce označováním potravin“
– „Kdo se bojí listérií“
– „Nákazy zvířat přenosné na člověka a bezpečnost potravin“
– „Aktuálně o ptačí chřipce“
– „Jak nás strašila BSE“
– „Každodenní cesta ke zdraví“
– „Co jsou biopotraviny? Kdo je ekologický zemědělec?“
– „Rady pro nakupování potravin“
– „Potravinářská aditiva“
– „GMO – otázky a odpovědi“
– „Křížová kontaminace potravin“
– „Proč pít školní mléko“ …
 
Pro děti byly připraveny dárečky :
– CD hra – „Hledej s myškou zdravé potraviny“
– CD „BIO TOP“ – hudební program pro děti 1.stupně ZŠ na téma
    biopotraviny a ekozemědělství
– CD „5 klíčů k bezpečným potravinám“ – hudební program pro MŚ
    zaměřený na správnou hygienu při manipulaci s potravinami
– pexeso „Školní mléko“
– propisky, tématické rozvrhy hodin, kvarteta, šňůry na klíče …

Tým organizátorů byl připraven zodpovídat dotazy týkající se bezpečnosti potravin, zdravé výživy; poradit kde a jaké informace může získat běžný spotřebitel, a jak v naší zemi funguje systém bezpečnosti potravin ( včetně systému včasného varování RASSF ).
Nicméně příroda naší akci tentokrát zrovna nepřála. Od rána trochu poprchávalo. V 10 hodin, když akce začínala, tak už docela slušně pršelo. Všechny materiály, herci i organizátoři se tísnili pod střechou „Archy“, kde byl jediný úkryt před vytrvalým deštěm. I přes nepřízeň počasí a díky vytrvalosti a „voděvzdornosti“ herců „Vandy a Standy“ a organizátorů se odehrálo alespoň jedno naučně-zábavné představení na téma Světové zdravotnické organizace WHO5 klíčů k bezpečnému stravování“. Je fakt, že se našli i  diváci, kterým déšť nevadil, ale naopak si libovali; byli to – Kachnička šedoboká (Callonetta leucophrys), Čírka obecná (Anas crecca) a Polák malý (Aythya nyroca). Z nedalekého stanoviště celému představení pečlivě naslouchali Plameňák chilský (Phoenicopterus chilensis) a Plameňák kubánský (Phoenicopterus ruber ruber).

Počet návštěvníků akce nebyl tak veliký jako v loňském roce. Snaha ze strany organizátorů; zájem, zvídavost a spolupráce především ze strany dětí, které ve svých pestrobarevných pláštěnkách a pod deštníky rodičů sledovaly náš naučně-zábavný program, byly skutečně obdivuhodné. A tak výše zmiňované materiály a tématické dárečky byly všem návštěvníkům opravdu zaslouženou odměnou.

V loňském roce tato akce IC BP probíhala v pražské zoo podruhé, a měla dobrý ohlas jak u dětí, tak u dospělých návštěvníků. Bylo rozdáno na 4000 kusů tištěných propagačně-informačních materiálů, účastníci programu vyplnili na 400 formulářů s vědomostním kvízem pro celou rodinu na téma bezpečného stravování. Zpestřením byl křest jehněte ovce kamerunské. Fotografie z loňského ročníku si můžete prohlédnout zde.