Bezpečnost potravin

O papilomatóze

Vydáno: 26. 11. 2009
Autor:

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 26.11.2009.

Tvorba určitého typu bradavic a nepěkných výrůstků okolo očí, uší, vemene či mezi prstními polštářky u zvířat, například psů, skotu, koní, ale i srnčí zvěře, má na svědomí papillomavirus.

U psů většinou, nedojde-li k poranění a následnému zhnisání, papilomatóza odezní. U skotu či koní většinou též papilomatóza během několika měsíců odezní též. Pozor však na poranění a druhotnou infekci. Je možné léčit, u koní například homeopatickým přípravkem z túje, popřípadě je možné koně i skot vakcinovat. V některých případech je možné i chirurgicky některé bradavice odstranit, což může napomoci rychlejšímu zmizení ostatních.

Zjistí-li se při veterinární prohlídce na jatkách takovéto bradavice a novotvary, tak je nutné je odstranit a maso může být posouzeno jako způsobilé pro lidskou spotřebu, pokud onemocnění nevyvolalo další změny zdravotního stavu zvířete.

U srnčí zvěře lze o léčbě hovořit těžko. V poslední době byly zjištěny případy papilomatózy u ulovených kusů v okrese Jindřichův Hradec, na Dačicku, pak v okolí Českých Budějovic a v jedné lokalitě okresu Znojmo. Lovcům lze doporučit zacházet s takto postiženými kusy obezřetně, odstraněné bradavice neškodně odstranit, aby se zabránilo další nákaze volně žijících zvířat. Jde o onemocnění virového původu. Člověka by ohrozit nemělo, přesto je dobré dbát na hygienu!

Přestože je o papilomatóze již hodně známo, stále je prostor pro další bádání, mj. například ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství.

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR