Bezpečnost potravin

Nový přípravek pro ochranu brambor při skladování

Vydáno: 15. 6. 2009
Autor:

Přípravek StorOx s chemickým složením na základě peroxidu vodíku je ekologicky příznivý a biologicky rozložitelný a pomáhá v ochraně brambor proti chorobám před a během skladování.

     Ekologicky příznivý, biologicky rozložitelný přípravek který je používán již léta pro čištění a sterilizaci, je používán, aby působil stejně i u brambor. Přípravek StorOx s aktivovaným peroxidovým chemickým složením potlačuje hniloby hlíz, bakteriální měkkou hnilobu (patogen Erwinia carotovora subsp. atroseptica) a stříbřitost slupky (patogen Helminthosporium solani) na bramborách před a během skladování. Roztok na základě peroxidu vodíku může být buď postřikován na plodinu, když ta vstupuje do skladování nebo aplikován ve formě mlhy na hromadu ve skladu. Distributor přípravku StorOx v západní Kanadě ze společnosti Brenntag Canada Inc. zjišťuje, že pěstitelé ho používají nejčastěji jako ošetření určitých míst, když  je choroba patrná. Na trhu se stolními brambory a bramborovými hranolky jej pěstitelé používají, když je to ve skladu nezbytné tím, že jej rozprašují trubicemi pro ošetření určitých míst. Na trhu s brambory pro výrobu čipsů jej pěstitelé používají rozsáhle, protože tyto brambory citlivé k chorobám a jsou skladovány jiným způsobem.
     Výrobce přípravku StorOx, společnost BioSage Systems se sídlem ve Spojených státech, prohlašuje, že přípravek je jedním z nejuniversálnějších na trhu protože může být používán po sklizni, před nakládkou na trh a ve zvlhčovacím systému. StorOx je vysoce stabilizovaný a působí při kontaktu. Je to kontaktní fungicid a baktericid, který bude potlačuje patogeny na hlíze a může pomáhat uzavírat ranky, takže ty nepůsobí jako cíl infekce. Toto chemické složení je biologicky odbouratelné a rozkládá se na kyslík a vodu a stává se pak inertním.
     Podle údajů společnosti poskytuje StoOx bezprostřední kontaktní účinek na bakteriální a houbové patogeny a jeho mechanismus působení neumožňuje resistenci vzniklou mutacemi. Společnost BioSafe Systems také propaguje universálnost aplikace protože přípravek poskytuje pěstitelům mnohem více flexibility v tom, jak získat nejlepší ochranu proti  patogenům.
Top Crop Manager, vol. 35, 2009, February, Specialty Edition – Potatoes in Canada,       s. 28 – 29