Bezpečnost potravin

Nové zdravotní tvrzení v USA

Vydáno: 30. 5. 2007
Autor: pospisilova

Týká se pozitivního vlivu na srdce při náhradě nasyceného tuku tukem nenasyceným. Tvrzení lze aplikovat od 25. 5. 2007.

Úřad pro potraviny a léky v USA (FDA) umožňuje výrobcům potravin uvádět tvrzení o zdravotním prospěchu – snižování rizika onemocnění srdce, pokud dojde ve stravě k náhradě nasyceného tuku tukem s obsahem nenasycených mastných kyselin.
Dne 24. ledna 2007 obdržel FDA oznámení od firmy Frito-Lay, které se týkalo zdravotního tvrzení – pozitivního vliv na srdce, pokud dojde k substituci nasyceného tuku tukem s nenasycenými mastnými kyselinami. Protože právě uplynulo (24. května 2007) povinných 120 dní od podání oznámení, společnosti mohou používat tvrzení, dokud FDA nevydá legislativní zákaz nebo modifikaci tvrzení nebo pokud nezjistí, že požadavky pro uvádění tvrzení nebyly splněny.
Společnosti mohou používat tvrzení specifikované v oznámení adresovaném FDA z 11. května 2007. V oznámení z 24. ledna se firma Frito-Lay odvolávala na autoritativní stanovisko NAS (National Academy of Sciences) z roku 1989 uvedené ve zprávě pod názvem “Diet and Health: Implications for Reducing Chronic Disease Risk”. V dopise ze dne 11. května 2007 bylo tvrzení modifikováno a jeho slovní vyjádření je následující:
Náhrada nasyceného tuku podobným množstvím nenasycených tuků může snížit riziko onemocnění srdce. Aby se dosáhlo tohoto prospěchu, nesmí se zvýšit celkový denní příjem energie.”
Podle sdělení z 24. ledna 2007 Frito-Lay zamýšlí aplikovat tvrzení na rostlinné oleje a shorteningy, u kterých bude celkový obsah nenasyceného tuku činit minimálně 80 % z celkového tuku. V notifikaci se rovněž navrhuje aplikovat tvrzení na potraviny obsahující olej a to v těchto kategoriích: krekry, salátové zálivky, saláty, omáčky a dipy, snacky, jejichž základem jsou zrniny, zelenina a ovoce. Tvrzení lze uvést na jakékoliv potravině, která splňuje požadavky pro tvrzení a neomezuje se jen na případy uvedené v oznámení.
Notifikace a materiály týkající se tohoto tvrzení jsou pod označením Docket No. 2007Q-0192 veřejně k dispozici na stránkách FDA (Division of Dockets Management). Zapsáním “2007Q-0192” do vyhledávacího okna se získá příslušná dokumentace.
 
IFT (zpráva z 25. května 2007)