Bezpečnost potravin

Nová skotská odrůda velkoplodých malin

Vydáno: 30. 10. 2008
Autor:

Skotský výzkumný ústav Scottish Crop Research Institute (SCRI) uvedl novou vynikající velkoplodou odrůdu malin s názvem Glen Fyne s rezistencí proti mšici maliníkové.

     Skotský výzkumný ústav Scottish Crop Research Institute (SCRI) uvedl novou velkoplodou odrůdu malin s názvem Glen Fyne, u níž se doufá, že se dostane na pulty supermarketů během příštích 12 měsíců.
     Glen Fyne je nejnovější kultivar, který vychází z práce šlechtitelky rostlin z SCRI Nikki Jennings. Je výsledkem originálního křížení provedeného veteránem v oblasti šlechtění malin Derekem Jenningsem. Toto ovoce patří do skupiny dalších odrůd malin vyšlechtěných SCRI, které jsou pojmenovány po skotských soutěskách – Glen Ample, Glen Lyon, Glen Doll a Glen Clova.
     Kontrakt na vyvíjení odrůdy Glen Fyne byl vyjednán komerční pobočkou SCRI – Mylnefield Research Services (MRS). MRS také vyjedná licencování a ochranu práv intelektuálního vlastnictví této odrůdy. Uvedení této nejnovější odrůdy SCRI a MRS demonstruje, že partnerství těchto společností má za výsledek produkty, které si veřejnost přeje kupovat a které značně  podporují k britskou a skotskou ekonomiku. Díky těmto produktům se znalosti a inovace vytvořené ve Skotsku dostávají na globální trh a tím je zvýšena reputace Skotska v oblasti biotechnologií.
     Šlechtitelský program SCRI je financován společností Scottish Raspberry Breeding Consortium, které je vytvořeno členy z britských společností zabývajících se malinami,  s dále je financován organizacemi HDC a úřadem skotské vlády Rural & Environment Research & Analysis Directorate (RERAD).
     Maliny odrůdy Glen Fyne je odrůda, dozrávající v polovině sezóny, dva až tři dny před odrůdou Glen Ample a má plody spíše kulatého než konického tvaru. Plody jsou také popisovány jako „pevné a soudržné“, u kterých se snadno odděluje plod od lůžka, což odrůdu činí dvojúčelovou pro trh s ovocem pro přímou konzumaci i pro zpracování. Plody nesou silné a beztrnné výhonky.
     Při mechanizované sklizni jsou zaznamenávány tyto průměrné výnosy, určené v pokusech v SCRI: 7,2 tuny/ha pro Glen Fyne – ve srovnání s 5,8 tunami/ha u odrůdy Glen Ample a 6,2 tunami/ha u odrůdy Glenn Doll. Průměrná velikost plodů je 4,9 g, což je srovnatelné s Ample a Doll. Glen Fyne podobně jako Glen Doll nese gen A 10, který jí propůjčuje rezistenci vůči čtyřem biotypům mšice maliníkové (Amphorophora idaei).