Bezpečnost potravin

Nová koncepce plastových lahví pro balení vody

Vydáno: 16. 5. 2008
Autor:

Pod názvem NoBottle byla vyvinuta 500ml láhev o hmotnosti 9,9 g.

SIDEL vyvinul historicky nejlehčí PET láhev na vodu. Jde o novátorskou koncepci, která pod názvem “NoBottle” vznikla díky průlomové inovaci v konstrukci plastových vyfukovaných obalů. Od 1. dubna 2008 byla spuštěna internetová stránka (www.no-bottle.com) pro tuto inovaci. Pro výrobu láhve byla použita technologie Flex. “Flex” láhve se snadno uchopují, jsou pružné, méně se deformují. Díky své tvarové paměti lépe odolávají mezioperační dopravě, balení a logistickému zatížení. Snižování hmotnosti se promítlo do názvu “NoBottle”. V porovnání s průměrnou hmotností obalu na vodu o stejném objemu (13 až 16 g) je hmotnost 9,9 g 500ml láhve “NoBottle” nižší o 25 až 40 %.
S ročním objemem 160 miliard litrů (v roce 2006) je stolní voda nejrozšířenější balený nápoj na trhu a vykazuje nejvyšší meziroční nárůsty nápojového průmyslu. Úspora obalového odpadu v celosvětovém měřítku použitím této novátorské koncepce je obrovská. Vzhledem k tomu, že významně roste podíl maloobjemových obalů (označují se jako single-serve), lze předpokládat, že okolo roku 2010 dostihne počet jednotek obchodovaných obalů s vodou objemy prodávané v odvětví sycených nealko nápojů.
Výroba 500ml láhve s hmotností nižší než 10 g je impozantní průmyslový výsledek. Na čtvrtém celosvětovém kongresu Global Bottled Water, který se konal v Mexico City v září 2007, byla láhev “NoBottle” oceněna hlavní cenou za inovaci. Láhev “NoBottle” byla představena a vyráběna ve výstavním stánku SIDEL na výstavě K 2007, která se konala 24.–31. října v německém Düsseldorfu.
 
Zdroj: Svět balení (2007, č. 5, s. 31)