Bezpečnost potravin

Nelegální obchod se štěňaty je špatný kšeft

Vydáno: 8. 12. 2008
Autor:

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 5.12.2008.

Na základě informací z 3. 12. z italského ministerstva zahraničních věcí vyplývá, že do Itálie na předvánoční trh směřují nelegální zásilky štěňat z některých nových členských zemí EU, zejména z Maďarska, Rumunska, Polska a Srbska.
 
Proto Státní veterinární správa ČR upozorňuje, že i v rámci intrakomunitárního obchodu musejí všechny veterinární zásilky splňovat podmínky veterinární legislativy. To znamená, že každou zásilku musí doprovázet veterinární dokumenty uložené v informačním systému TRACES. Týká se to samozřejmě i obchodovaných psů, štěňat, koček i koťat. Jedině tak lze zaručit, že obchodovaná zvířata pocházejí z oficiálních chovů, které splňují podmínky welfare, a že zvířata jsou zdravá.
 
Podle italského zdroje se dozorové orgány, zejména v předvánočním období, zaměří na kontrolu nelegálních dovozů, a lze potvrdit, že se této problematice věnují i naše orgány státního veterinárního dozoru. Kdo chce uplatnit na intrakomunitárním trhu živá zvířata, tj. i psy, musí kontaktovat místně příslušnou krajskou veterinární správu a zásilku vybavit potřebnými náležitostmi. Jinak jde o nelegální obchod, čímž se vystavuje citelnému postihu!
 
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR