Bezpečnost potravin

Na trh nebylo propuštěno šestnáct tun para ořechů z Bolívie

Vydáno: 7. 6. 2010
Autor:

Tisková zpráva SZPI ze dne 7.6.2010.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce ve spolupráci s Celní správou zadržela dvě zásilky para ořechů z Bolívie, a to ještě před vstupem na evropský trh. Inspektoři potravinářské inspekce z obou zásilek odebrali vzorky do laboratoří kvůli stanovení aflatoxinů. V obou případech byly limity pro aflatoxiny stanovené právními předpisy několikanásobně překročeny, proto inspekce vydala závazné stanovisko nedovolující ořechy dále propustit do volného oběhu. Aflatoxiny jsou mykotoxiny produkované některými druhy plísní.
 
Jedna zásilka obsahovala tunu ořechů a druhá patnáct tun, obě pocházely z Bolívie. Dovozce nyní může zásilky vrátit zpět nebo je na své náklady zlikvidovat, případně může ořechy použít pro průmyslové účely.
 
Spotřebitelům v tomto případě nehrozí žádné nebezpečí, neboť díky včasnému zásahu celníků a inspektorů potravinářské inspekce se nebezpečné para ořechy nedostanou do obchodní sítě.
 
Informace o případu byly zároveň zaslány na vědomí ostatním členským zemím EU prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva.
 
Zpracovala: Martina Šmídtová, tisková mluvčí SZPI
7. 6. 2010