Bezpečnost potravin

MZe ČR: Vakcinace proti katarální horečce startuje

Vydáno: 20. 8. 2008
Autor:

Tisková zpráva MZe ČR ze dne 20.8.2008.

Dnešním dnem startuje povinné preventivní očkování proti viru katarální horečky ovcí sérotypu 8. Vakcinace se vztahuje na skot, ovce a kozy starší 3 měsíců chovaných jako hospodářská zvířata.
 
Akce začíná na základě mimořádných veterinárních opatření, které vydává Státní veterinární správa (SVS ČR). Plné znění těchto opatření lze nalézt na úřední desce Ministerstva zemědělství ČR (www.mze.cz) a na webových stránkách SVS ČR (www.svscr.cz
 
Jedná se o jedinečnou akci, ve svém rozsahu první tak rozsáhlá po roce 1989. Vakcinace je jedinou   účinnou obranou proti katarální horečce ovcí. O její nutnosti svědčí i poslední dny, kdy se toto onemocnění objevilo v Holandsku,“ upozornil ministr Petr Gandalovič s tím, že MZe vybralo dodavatele vakcíny a zajistilo její nákup a Státní veterinární správa ČR tuto nouzovou vakcinaci organizuje.
 
Vakcinace je v současné době nejefektivnějším způsobem, jak zabránit dalšímu šíření této nákazy. Dalším důležitým důvodem je umožnění bezproblémového obchodu v rámci EU i se třetími zeměmi. Proto k tomuto kroku přistoupily všechny členské státy EU, ve kterých byl zaznamenán výskyt této nákazy.
 
Na financování vakcinace se velkou měrou podílí stát a Evropská unie. Vláda v květnu rozhodla o uvolnění 155 milionů korun z Vládní rozpočtové rezervy. Částku 100 milionů již dříve MZe obdrželo od ministerstva financí na řešení náhrad z titulu veterinárního zákona.
 
Náklady na vakcínu a přibližně polovina nákladů na vlastní provedení vakcinace budou hrazeny  z prostředků Evropské unie, stát přispívá na uhrazení druhé poloviny nákladů na provedení očkování.
 
K očkování a přeočkování musí být použita pouze inaktivovaná vakcína určená k očkování proti katarální horečce ovcí vyvolané virem katarální horečky ovcí sérotyp 8 – ZULVAC® 8 Bovis pro skot a ZULVAC® 8 Ovis pro ovce a kozy.
 
Očkování zvířat musí být provedeno nejpozději do 14. září 2008. Provést povinné očkování a přeočkování může pouze soukromý veterinární lékař.
 
Petr Vorlíček, tiskový mluvčí MZe