Bezpečnost potravin

Mňau, Ježíšku, já bych si přála myš….

Vydáno: 4. 12. 2008
Autor:

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 3.12.2008.

Dost možná, že by domácí kočka i takovéto přání vyslovila, kdyby dovedla mluvit. Ale na jejím pánovi je, aby její přání, byť vyslovené zvířecí řečí, splnil.
 
Určitě je vhodné dát doma chovaným živočichům nějaký dárek pod stromeček. Kdo chová pejska nebo kočičku, jistě si všiml, jak rádi šramotí pod stromkem v papírech a krabicích. A když navíc najdou nějakou hračku, určitě je to potěší.
 
Pozor ale při vybírání dárků. Je to jako s lidmi, chce to zamyslet se, co by si dotyčný přál, a nikoli, co se zrovna líbí mě. Pro psa je určitě vhodná umělá kost, sušené vepřové ucho, balónek samotný nebo s pleteným držátkem, s kterým se lépe hází. Pro kočku se hodí umělá myška na hraní, ale neměla by být plněna plastovými kuličkami a oči by neměly být z korálků! Ale jako hračka poslouží velmi dobře i papírové bábrlátko na tkaničce. Také je možné pořídit nový pelíšek nebo nové škrábadlo. Pro ptáčka je vhodné do klece například zrcátko nebo nová sépiová kost na broušení zobáčku. Zkrátka možností je celá řada. Koupit nebo vyrobit.
 
A pro chovatele může být dobrým dárkem chovatelská pomůcka, třeba klíšťky na krácení drápků, tedy ne jeho, ale těch zvířecích. Pro kočky a drobné ptáky postačí štípací klíšťky na nehty, pro psy to už chce robustnější, speciální. Pozor ale při štípání, nezasáhnout do živého, chce to sledovat drápek proti světlu. Dobrý je také drátěný kartáč či rukavice na pročesávání srsti a třeba i nové misky na krmení.
 
Na domácí zvířata o Vánocích vzpomněl již před sto lety Karel Jaromír Erben, takže inspiraci je možné čerpat i od něj a vyrazit shánět „štědrovku“…

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR