Bezpečnost potravin

Ministři a diplomaté z EU a Latinské Ameriky v Praze jednají o prasečí chřipce

Vydáno: 14. 5. 2009
Autor: berankova1

Zpráva informačního serveru iDNES z 13.5.2009.

Do Prahy se sjeli ministři a diplomaté z EU a Latinské Ameriky, aby jednali o situaci kolem prasečí chřipky. Během čtyřdenního zasedání na ně dohlížejí hygienici. Epidemiologové jsou připraveni poskytnout politikům lékařskou péči, pokud by se u nich projevily příznaky prasečí chřipky.

Ministři a diplomaté, kteří přiletěli do Prahy letadlem, dostali potřebné informace už při letu. "Na letišti se jednalo o klasická opatření. V letadle dostali informace o tom, co mají dělat, když budou mít příznaky," řekl iDNES.cz hlavní hygienik Michael Vít.

Do Prahy se sjeli zástupci více než čtyř desítek států. Podle ministra zahraničních věcí Jana Kohouta ministři debatují o tom, jaká opatření jednotlivé země přijaly, a o tom, jak si vzájemně pomáhat. "Je to problém, který se týká nás všech. Vyžaduje si globální společnou odezvu," řekl nový ministr.

Ve světě je zatím podle posledních údajů kolem 5 300 lidí, kteří se nakazili takzvanou prasečí chřipkou. Nemocné eviduje přes třicet zemí. Viru dosud podlehlo šest desítek osob, většina v Mexiku. Také tato země má na pražském jednání svou delegaci.

Tématem zasedání mezi státy sedmadvacítky a latinskoamerickými státy sdruženými ve skupině Rio budou kromě mexické chřipky také dopady finanční krize, energetická bezpečnost a změny klimatu.

V České republice bylo zatím (k 13. květnu) vyšetřeno celkem 78 osob. Z nich byla vyšetřením v 66 případech infekce vyloučena, ve 12 případech se na definitivní výsledek čeká. Dva lidé jsou v současné době hospitalizováni, jeden v Praze, druhý v Brně. Ostatní jsou vzhledem k lehkému průběhu onemocnění v domácí karanténě.
Článek: "Praha hostí jednání o prasečí chřipce, politiky střeží i hygienici".

Zdroj:  iDNES.cz