Bezpečnost potravin

Ministr Šebesta zahájil veletrh Země živitelka

Vydáno: 27. 8. 2009
Autor:

Tisková zpráva MZe ze dne 27.8.2009.

Ministr zemědělství ČR Jakub Šebesta dnes v Českých Budějovicích zahájil 36. ročník největší tuzemské výstavy zaměřené na rozvoj venkova Země živitelka 2009. Slavnostního zahájení se zúčastnil také prezident České republiky Václav Klaus.
 
V rámci programu zahájení byl v Pivovarské zahradě předán novým držitelům certifikát národní značky kvality KLASA, jehož pořadatelem je Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Ministr také udělil Cenu pro mladé vědecké pracovníky a Cenu za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a vývoje v roce 2009.
 
„Kvalita potravin patří mezi priority ministerstva zemědělství a logo KLASA je prestižní značkou. Záleží nám nejen na zachování její prestiže, ale i na jejím posílení. K tomu určitě přispěje projekt Regio – Klasa, který je zaměřený na tradiční potravinářské výrobky z regionů. Jeho příprava v současné době finišuje,“ uvedl ministr Šebesta na slavnostním zahájení. Značka KLASA byla podle jeho slov propůjčena včetně nově oceněných celkem 1335 produktůmod 222 českých a moravských výrobců. Dnes toto ocenění získalo 19 výrobků od 10 výrobců, mezi nimi je i pět nových, dosud neoceněných společností.
 
Letošního ročníku mezinárodního agrosalonu Země živitelka se účastní více než 600 vystavovatelů a obchodníků včetně 23 zahraničních firem ze 17 zemí světa. Nově se letos na výstavě představí regionální potraviny. Více prostoru oproti předchozím ročníkům dostane také rozvoj venkova.
 
Ministerstvo zemědělství ČR se prezentuje stánkem v pavilonu B4 společně se Státním zemědělským intervenčním fondem ČR, Potravinářskou komorou ČR a Vinařským fondem ČR. Součástí agrosalonu je také soutěž Zlatý klas, kterou vyhlašuje MZe v pěti oborech. Výrobky soutěží v kategorii rostlinná výroba, živočišná výroba, mechanizace, potřeby a služby zemědělství, potravinářský a zpracovatelský průmysl.
 
Ministr Jakub Šebesta se v rámci veletrhu Země živitelka zúčastní také sobotních Národních dožínek společně s předsedou vlády ČR Janem Fischerem.
Petr Vorlíček, tiskový mluvčí MZe