Bezpečnost potravin

Ministr Šebesta se kvůli úhynu ryb sešel s předsedou rybářského svazu

Vydáno: 15. 6. 2009
Autor:

Tisková zpráva MZe ze dne 12.6.2009.

Ministr zemědělství Jakub Šebesta měl dnes jednání s předsedou Českého rybářského svazu Petrem Semeniukem, důvodem je velký rozsah uhynulých ryb pod Orlickou přehradou. Příčinou tohoto úhynu ryb byla manipulace s vodou na přehradě Orlík. Ministr zemědělství a předseda rybářského svazu se dohodli na řešení vzniklé situace, zejména na doplnění ryb do přehrady na původní stavy.
 
Ministr Šebesta se na jednání dohodl s šéfem rybářského svazu na společném postupu při řešení havárie i škody vzniklé na rybách. „Prioritou je samozřejmě doplnění ryb v přehradě Orlík na původní ideální stavy tak, aby nedošlo k narušení rovnováhy vodního prostředí přehrady“, sdělil ministr zemědělství Jakub Šebesta.
 
Ministr zemědělství pro řešení vzniklé situace zřídil expertní komisi za účasti pracovníků Povodí Vltavy, která bude tuto záležitost podrobně analyzovat a navrhne ministrovi následná opatření, zejména k minimalizaci obdobných následků při dalších standardních manipulacích s vodními díly.  
 
Manipulace s vodou na udolní nádrži Orlík měla za následek masivní úhyn ryb pod hrází přehrady, mezi uhynulými rybami byl převážně tolstolobik bílý a tolstolobec pestrý, v menší míře pak candát obecný a sumec velký. Celkové množství uhynulých je ke dnešnímu dni přibližně 25 tun.
 
Petr Vorlíček, tiskový mluvčí MZe