Bezpečnost potravin

Ministr Šebesta hodnotil vína v soutěži Chardonnay du Monde

Vydáno: 15. 3. 2010
Autor:

Paříž a Saint Leger, Francie, 12. března 2010. Tisková zpráva MZe.

Ministr zemědělství Jakub Šebesta věnuje tento týden agrární diplomacii. V pondělí projednával v Paříži s generálním ředitelem Mezinárodní organizace pro víno a vinnou révu (OIV) Federicem Castelluccim možnost uspořádat mezinárodní soutěž vín v ČR. Ministr Šebesta se také účastní světové soutěže vín Chardonnay du Monde. Zde spolu soupeří o přízeň mezinárodní poroty 884 vzorků chardonnay z 37 zemí světa.
 
Jednání s   ředitelem Castelluccim předcházela jeho pracovní návštěva v ČR v loňském roce. Výsledkem pondělního jednání obou představitelů je možnost účasti českého zástupce na jednání Vědeckého výboru OIV, kde dosud český zástupce chyběl. To umožní ČR být blíže mechanismu rozhodování a řízení ve vědecko-technické oblasti. Castellucci přivítal  návrh ministra Šebesty uspořádat v ČR v blízké budoucnosti mezinárodní soutěž vín pod záštitou OIV. Soutěž spolu s doprovodným programem by zvýšila prestiž českého vinařství a rozšířila by povědomí o kvalitě českých vín v zahraničí.
 
Ministr Šebesta je dlouholetým členem sboru porotců soutěže Chardonnay du Monde, letos se účastní již potřinácté a stal se také členem úzké skupiny degustátorů, tzv. monarchů. Klání vín Chardonnay du Monde se účastní i vína z ČR. Soutěže se čeští a moravští vinaři účastní od roku 2004. Vítěze se dovíme po vyhodnocení soutěže, v pondělí 15. 3. na www.chardonnay-du-monde.com.
 
Mohlo by se zdát, že vína ze země s malou výměrou vinic a navíc tak severně položené jako je ČR, nemohou mít mnoho šancí v konkurenci s vinařskými velmocemi, jako je právě Francie. „Naše vína si za poslední léta dokázala mezi účastníky této akce vydobýt výborné renomé a v podstatě od roku 2004, kdy se moravští vinaři soutěže účastnili poprvé, získala naše vína velmi dobrá ocenění, včetně zlatých a stříbrných medailí,“ říká ministr Šebesta a dodává: „Uspět mezi nejlepšími víny znamená, že i naše vína patří mezi světovou špičku. Samotní vinaři potvrzují, že jejich oceněná vína jsou vyhledávanější i na tuzemském trhu a ocenění jim tak přináší hmatatelný marketingový prospěch.“
 
Na závěr soutěže ministr Šebesta prezentoval 12 vzorků ledových a slámových vín českých výrobců, které poskytl Vinařský fond ČR. Účastníci prezentace, vesměs uznávaní enologové a sommeliéři, se shodli na tom, že tak kvalitní kolekce ledových a slámových vín, by mohla velmi dobře konkurovat světové špičce ve speciální mezinárodní soutěži.
 
Hugo Roldán
ředitel odboru komunikace