Bezpečnost potravin

Ministr Gandalovič vyjednal s obchodními řetězci podporu českého mléka a potravin

Vydáno: 14. 1. 2009
Autor:

Tisková zpráva MZe ze dne 13.1.2009.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič inicioval schůzku s významnými obchodními řetězci na českém trhu. Hlavními tématy byla podpora českého mléka a ostatních potravin z domácí produkce. Dalším bodem jednání byla problematika zákona o významné tržní síle.
 
Jednání se zúčastnili Zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR), prezident SOCR ČR Zdeněk Juračka a představitelé maloobchodních řetězců a členských firem SOCR ČR AHOLD, BILLA, GLOBUS, MAKRO, SPAR, TESCO a spotřebních družstev.
 
Obchodníci ministrovi garantovali, že dlouhodobě je více než 90% mlékárenských výrobků od českých dodavatelů. Ministr vyjádřil připravenost k jednání o konkrétních množnostech, které podpoří přítomnost a odbyt výrobků českých farmářů a potravinářů na pultech obchodů. I v době, kdy se často zmiňuje ekonomická krize, je spotřeba mléčných výrobků v České republice stabilní. Obchodníci rovněž doložili na základě oficiálních čísel Českého statistického úřadu a jejich posledního vývoje, že výše průměrné marže u mléčných výrobků nevykazuje významné výkyvy, které by měly negativní vliv na ekonomiku domácích producentů.
 
Další jednání vedené ministerstvem budou směřovat k vyšší podpoře krajových výrobků a potravin pod značkou Klasa.
Při projednání připomínek k zákonu o významné tržní síle se obě strany shodly na tom, že je stávající návrh zákona z pera poslanců Haška, Zgarby, Novasada a dalších ohrožením pro postavení malých a středních podnikatelů. Zástupci maloobchodu podporují stanovisko vlády ČR mj. především v tom, že je nutné nejdříve využívat platnou resp. připravovanou (např. zákon o cenách) právní úpravu před přijímáním dalších zákonů.

Petr Vorlíček, tiskový mluvčí MZe

MZe dělá pro podporu mléčného sektoru maximum
Gandalovič jednal se soukromými zemědělci o situaci na trhu s mlékem