Bezpečnost potravin

Ministr Gandalovič odjel na pracovní návštěvu Belgie

Vydáno: 15. 7. 2008
Autor:

Tisková zpráva MZe ČR ze dne 14.7.2008.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič dnes jednal v rámci jednodenní pracovní návštěvy Belgie s předsedou vlámského regionu Kris Peetersem o posílení vzájemné spolupráce v agrárním sektoru. K hlavním bodům jednání patřil Health Check, priority CZ PRES a srovnání názorů a pozic obou zemí v živé agendě Rady.

„Spolupráce mezi Českou republikou a Belgií nabízí mnoho podnikatelských příležitostí zejména promalé a střední firmy především v potravinářství. Belgie patří mezi 12 nejvýznamnějších  partnerů ČR v agrárním obchodu uvnitř EU,“ uvedl Gandalovič.

Obrat agrárního obchodu s Belgií podle ministra v loňském roce dosáhl hodnoty 4,63 mld. korun a v meziročním srovnání tak vzrostl o 13,6 procenta. Dovoz, který od roku 2004 nepřetržitě vzrůstá, zaznamenal i v roce 2007 poměrně výrazný nárůst (o 16,6 % oproti roku 2006) a dosáhl hodnoty 3,37 mld. korun. Vývoz do Belgie, který s výjimkou roku 2004 dlouhodobě klesal, zaznamenal v loňském roce nárůst o 6 %.
 
Ministr Gandalovič v rámci jednání také představil priority českého předsednictví a zároveň zjišťoval pozici svých hostitelů.
 
„Pro Českou republiku jako pro zemi, která se ujme za půl roku předsednictví EU, je důležité znát pozice svých partnerů k reformě zemědělské politiky. Návštěvou Vlámska jsme měli možnost seznámit se s názory kolegů nejen na národní úrovni, ale také na úrovni regionů,“ vysvětlil Gandalovič.
 
ČR se v rámci předsednictví bude soustředit na několik témat, prvním bude komplexní revize rozpočtu zaměřená na všechny aspekty výdajů EU, včetně výdajů určených pro Společnou zemědělskou politiku. Dalšími tématy bude budoucnost přímých plateb, rozvoj venkova, vymezení méně příznivých (LFA) oblastí a politika kvality zemědělských produktů a potravin.
 
„Chtěli bychom rozvíjet spolupráci v oblasti šlechtění a plemenářské práce v chovu skotu a ovcí. Máme také zájem o informace v oblasti  systému podpůrných opatření v Belgii v rezortu zemědělství pro případné využití v našich podmínkách,“ vysvětlil Gandalovič.
 
V rámci pracovní návštěvy bude dnes ministr jednat rovněž s belgickou federální ministryní ekonomiky, samostatně podnikajících a zemědělství Sabine Laruelle a s valonským ministrem zemědělství Benoît Lutgenem. Česká delegace navštíví také nejmodernější belgickou zeleninovou burzu v St-Katelijne-Waver u Mechelenu.    
 
Petr Vorlíček, tiskový mluvčí MZe