Bezpečnost potravin

Melaminem kontaminovaná kojenecká výživa

Vydáno: 20. 9. 2008
Autor:

Informace zveřejněné WHO. Český trh je pod kontrolou dozorových orgánů.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uveřejnila dne 18.9.2008 informaci, že došlo v Číně k více než 6 240 případům výskytu ledvinových kamenů u kojenců a ke třem případům úmrtí v důsledku tohoto onemocnění. Tuto informaci oznámila Čína dne 17.9.2008. Výskyt ledvinových kamenů u kojenců je velmi vzácný.

Ministerstvo zdravotnictví Číny potvrdilo, že tyto případy souvisejí s podáváním sušené kojenecké výživy kontaminované melaminem. Ačkoliv nejsou známy přesné údaje o tom, kdy se onemocnění z konzumace kontaminované výživy začalo objevovat, výrobci obdrželi stížnost kvůli onemocnění v březnu 2008.

Inspekcí provedenou čínským kontrolním orgánem se zjistilo, že minimálně u 22 mlékárenských podniků v zemi byl zjištěn v některých jejich výrobcích melamin. Koncentrace se pohybovaly v rozmezí 0,09–2,56 mg/kg. Dvě společnosti exportovaly své výrobky do Bangladéše, Burundi, Myamaru, Gabonu a Jemenu. Ačkoliv kontaminace v exportovaných výrobcích není potvrzena, Čína požaduje jejich stažení z prodeje. Stahování probíhá rovněž u všech kontaminovaných výrobků v Číně.

 

WHO úzce komunikuje s Ministerstvem zdravotnictví Číny na monitorování situace. WHO rovněž prostřednictvím sítě INFOSAN (International Food Safety Authorities Network, Mezinárodní síť úřadů bezpečnosti potravin) informuje o situaci členské státy WHO. INFOSAN speciálně varoval pět zemí, které importovaly potenciálně kontaminované produkty z Číny.

WHO doporučuje kojení jako ideální způsob dodávání nutričních faktorů malým dětem, které je potřebují pro zdravý růst a vývoj. Podávání výhradně mateřského mléka se doporučuje do 6 měsíců věku.

Další informace:


Melamin v otázkách a odpovědích

 

Zdroj: WHO (18.9.2008)

 

Pozn.: I když se nepředpokládá, že by se kontaminované výrobky z Číny mohly objevit na trhu v zemích EU (Rozhodnutí Komise 994 z 20.12.2002 týkající se ochranných opatření na dovoz výrobků živočišného původu z Číny), kontrolní orgány Ministerstva zdravotnictví (OOVZ) a Ministerstva zemědělství (SVS ČR, SZPI) sledují vývoj situace v Číně a jsou připraveny v případě potřeby okamžitě reagovat na aktuální situaci.

 

Další informace o melaminu na stránkách Agronavigatoru/Bezpečnosti potravin: 

Informace o melaminu

Metoda testování potravin na přítomnost melaminu

V Číně se melamin běžně přidává do krmiv

FDA varuje před čínskými rostlinnými proteiny

Evropská komise požaduje urychlené vypracování stanoviska k melaminu